“KORE DİZİLERİNİN OLMAZSA OLMAZLARI”

En İyi Kore Dizileri

Kore dizileri sevdasına yeni yeni düşmüşlerdenseniz ve henüz çok fazla dizi bilmiyorsanız gelin bu yazıda size Kore Dizilerinin olmazsa olmazlarından bahsedelim. Bu diziler en yüksek reyting alanlar listesi değil !

Ne zaman bir liste hazırlamaya kalksam kendimi neredeyse izlediğim tüm dizileri yazarken buluyorum. Tamam kabul ediyorum; abartıyorum biraz. Ama hepsi olmasa da yarısı gerçekten izlemeye değer.  Yalnız bazı diziler var ki  İzlemeden Olmaz denilenlerden. Bu listenin yüzde seksenini izlemişseniz kendinize “İyi Bir Kore Dizi İzleyicisi” diyebilirsiniz.

Öyleyse çok sevilen ve en iyiler arasında geçen dizilerden derlediğimiz listemize başlayalım. Liste en iyiden en kötüye şeklinde sıralanmadı.  Gelişi güzel bir sıralamadır.

 1. Goblin

Ennn sevdiklerimden. Üstelik ilk bölümüne başlayıp fazla kan mı var? acaba diye bıraktığım dizilerden biri. Açıkcası Gong Yoo’da öyle harika ötesi yakışıklı gelmeyince diziyi birinci bölümde kenara koyma hatasına düşmüş oldum. Daha sonra bu kadar ismi geçiyor bir bakayım diyerek başlayıp sonuna kadar bayılarak izlediğim, Gong Yoo’ya ve sevimliliğine aşık olup durduğum bir dizi oldu. Listenin en başında yer alması bu sebepten. Dizi ayrıca uzun süre en yüksek reyting rekoruna da sahipti.

en-iyi-kore-dizileri-goblin-posteri

 1. Hwarang

Çok ağlatan çok güldüren. Bu dizi benim için biraz Kore Dizilerinin Çalıkuşu’su. İlk bölümlerinde kahkahalar attıran bu dizi sonraları bol bol ağlatıyor. Uyarmadı demeyin. Oldukça önemli isimlerin yer aldığı bu dizi kesinlikle tarihi dizilerin vazgeçilmezlerinden!

en-iyi-kore-dizileri-hwarang-posteri

 1. Moon Lovers: Scarlet Heart Ryeo

Uzun süre ikinci sezon ne zaman başlayacak sorularıyla geçen ama o ikinci sezonun bir kedi gördüm sanki şeklinde fragmanlarının peşinde koştuğumuz ve asla yakalayamadığımız dizi. Yine muhteşem kadrosuyla dolu dolu bir tarihi dizi. İzlemeden olmaz.

en-iyi-kore-dizileri-moon-lovers-posteri

 1. Crash Landing On You

Kuzey Kore’ye giden Güneyli kadının aşkı ve en güzeli dizi aşkının gerçeğe dönmesi. Unutulmazlardan.

en-iyi-kore-dizileri-crash-landing-on-you-posteri

 1. Descendant Of The Sun

Yine diziyle başlayan bir aşk hikayesi.  Çiftin evlenmesiyle mutlu son olarak nitelendiriliyorken maalesef çiftin ayrılmasıyla hikaye son buldu. Ama diziye olan hayran aşkı hala devam.

en-iyi-kore-dizileri-descendant-of-the-sun-posteri

 1. Boys Over Flowers

Kore dizilerinin ABC’si. Benim internette Kore dizisi diye aratarak bulduğum ve izlediğim ilk dizi. Gu Jun Pyooo aşkına. Pişmiş tavuğun başına gelmeyenin bile başına geldiği olayları yaşayan Geum Jan Di ve yakışıklı dört erkeğin hikayesi Japonya’da çok sevilen, daha sonra dizisi çekilen bir mangadan uyarlama.

en-iyi-kore-dizileri-boys-over-flowers-posteri

 1. Strong Woman Do Bong Soon

Kaçırılan kadınları bulmaya çalışan ve zamanla yarışan bir polis, bir psikopat ve süper güçlü bir kadın ile polisiye dizilerine taş çıkaracak bir konu olsa da tam olarak polisiye olarak sınıflandırmak zor.  Bu ufacık tefecik ama süper kadının ve korumalığını üstlendiği patronunun yer yer oldukça keyifli dizisi en yüksek puan alanlardan.

en-iyi-kore-dizileri-strong-woman-posteri

 1. My Love From The Star

Maalesef çok fazla dizisi bulunmayan ama yer aldığı dizilerden iki tanesi bu listede olan harika bir kadın; Jun Ji Hyun. Ünlü ama bir o kadar da saf tiplemesiyle harikalar yaratıyor. Ülkenin en çok kazanan aktörü de başrolde olunca fantastik türünde oldukça keyifli bir dizi ortaya çıkmış.

en-iyi-kore-dizileri-my-love-from-the-star-posteri

 1. Legend Of The Blue Sea

Jun Ji Hyun’un diğer harika rolü de burada. Bir deniz kızının tüm saflığını unutulmaz sahnelerle hafızalarımıza kazıyan bu dizi hepimizin çocukluğumuzdan beri bildiği imkansız aşkının peşine düşen bir deniz kızını konu alıyor. Güney Kore’nin reenkarnasyonlarla örülü hikayeleri ve inançları ile kurgusu oldukça farklı.  Ve haliyle izlemesi keyifli bir dizi olmuş. Lee Min Ho ile aralarında geçen komik sahnelere mutlaka bir yerlerde denk gelmiş olmalısınız.

en-iyi-kore-dizileri-legend-of-the-blue-sea-posteri

 1. Hotel Del Luna

Hayaletler, bir otel ve ölümsüz bir kadın. Dizilerini çok sevdiğim IU ile gülünce yüzü ışıldayan Yeo Jin Goo. Bu oyuncular ile fantastik bir diziye bırakın kendinizi.

en-iyi-kore-dizileri-hotel-del-luna-posteri

 1. Pinocchio

Alıştığımız pinokyo versiyonundan biraz farklı bir dizi. Bu sefer yalan söylemesi imkansız olan kişi  bir genç kadın ve yalanı hıçkırmasında gizli. Pinokyo denilen bu hastalık ile muhabir olmaya çalışırsanız durum daha da karışık olabilir. Lee Jong Suk ile Park Shin Hye’nin unutulmaz dizilerinden.

en-iyi-kore-dizileri-pinocchio-posteri

 1. Kill Me Heal Me

Birbirinden çılgın yedi karakterinin baş döndürücülüğü kadar ikiz kardeşlerin arasındaki o harika ilişkinin etkisinden uzun süre çıkamadığım bir dizi. Ji Sung diyorum Park Seo Joon diyorum ve bırakıyorum.

en-iyi-kore-dizileri-kill-me-heal-me-posteri

 1. Reply 1988

Ülkenin tarihinde önemli bir yere sahip 80’ler dönemini ele alan bu dizinin senaristi, sevginin birbirimizi nasıl iyileştireceği ve kalbimizi nasıl sıcacık yapacağına dair başyapıtların sahibi. Bu diziyi listeye eklemiş olsam da üçlü seri olan Reply ile birlikte senaristin diğer dizilerine de bir göz atmalısınız.

en-iyi-kore-dizileri-replay-1988-posteri

 1. The King: Eternal Monarch

The King; Asya’nın tartışmasız en tanınan aktörü olan Lee Min Ho’nun askerlik için verdiği aradan sonra yer aldığı ilk dizi. Senaristinin Goblin gibi bir diziye imza atmış olmasıyla birlikte 2020’nin en çok konuşulanı oldu. Haliyle beklentiler buradan uzaya erdi. Maalesef bizi uzaya taşıyamamış olsa da kuantum, paralel dünyalar, çoklu evrenler ve karmaşık matematik terimleriyle gelen bu beyaz atlı kral diziler dünyasında yerini almış oldu.

en-iyi-kore-dizileri-the-king-eternal-monarch-posteri


Merhaba, bizi Instagramda takip etmeyi unutmayın: @koredizi_askina