Hayalet Konulu Kore Dizileri

 

Konumuz “Hayaletler”

Güney Kore dizilerinde fantastik tür oldukça geniş bir yer tutuyor. Benim gibi fantastik dizileri seviyorsanız bugün gelin birlikte hayaletler üzerine kurgulanmış Fantastik Kore Dizilerine bir göz atalım. Baştan belirtmeliyim ki ben hayaletli dizilerde genelde korkuyorum. Makyaj konusunda ne kadar usta olduklarını biliyoruz. Haliyle hayalet makyajları benim için oldukça ürkütücü. Yine de ısrarla gece saatleri olmamak kaydıyla hayaletli dizileri de izlemeye devam ediyorum. Ama itiraf ediyorum bazılarını başlayıp birinci bölümde bıraktım. Neyse ki dizilerin büyük bir kısmı fantastik-komedi türünde yazıldığı için  izleyebileceğim diziler yayınlanıyor.

Bu arada yeni öğrendim. Koreliler hayaletlere inandıkları için evlerinde ayna bulunmasından pek hoşlanmıyorlarmış. Bizde de gece aynaya bakmamakla ilgili eski inanışlar olduğunu duymuştum. Birbirinden uzak bu iki kültür arasında bu kadar çok ortak nokta olunca insan kendine sormadan edemiyor. Acaba haklılık payları var mı?

Biz yine de cesur izleyiciler! olarak gelin hep birlikte içerisinde bolca hayalet olan dizilere bir göz atalım.

 

1. Sell Your Haunted House (2021)

Komedi, Fantastik

Jang Na Ra, Jung Yong Hwa

Konusu : Annesinden ruhları kovma yeteneği almış olan Hong Ji-A, Daebak Emlak’ın sahibidir. Bir gün Hong Ji- A,  In Beom adında bir dolandırıcıyla karşılaşır.  In Beom, Daebak Realty’nin çalıştığı bir gece üstelik geç saatte bir teklifte bulunmak için Ji Ah’ı ziyaret eder. İntikam peşinde koşan ruhlar ve bu dünyada kalan hayaletler tarafından zapt edilen perili  evleri satmak için özel olarak bir araya gelmelerini önerir. Acaba bu ikili iyi anlaşıp, ev fiyatları, hayaletler ve üzücü hikayeleriyle başa çıkabilecekler mi?

sell-your-haunted-house-2021-posteri

 

 

2. Hi Bye, Mama! (2020)

Dram, Komedi, Fantastik

Kim Tae Hee, Lee Kyu Hyung

Konusu : Ölümünün üzerinden beş yıl geçmesine rağmen eşini ve kızını bırakamayan anne hayalet olarak etraflarında dolaşmaktadır. Kendisi gibi sevdiklerini bırakamayan hayaletler, onları yukarıya göndermeye çalışan şaman ile birlikte günlerini geçirmektedir. Ne var ki çocukların yanlarında uzun süre kalındığında onların da hayaletleri görmelerine neden olunmaktadır. Aynı zamanda kızının da hayaletleri gördüğünü fark eden Cha Yu Ri artık dayanamaz ve yukarıdakilere isyan ederek küfreder. Ceza olarak 49 günlüğüne tekrar insana dönüşen Cha Yu Ri’nin yapması gerekenler vardır.

hi-bye-mama-konusu-poster

 

3. Hotel Del Luna (2019)

Romantik, Fantastik

IU, Yeo Jin Goo

Konusu : Müşterilerinin yalnızca hayaletler olduğu, şehrin merkezinde gizemli bir otelde yaşananlar konu alınıyor. Yaptığı bir hata yüzünden bin yılı aşkındır lanetli olan ve otelde yasamak zorunda kalan Jang Mal Wol. Kendisi hırçın ve huysuz bir kadındır. Harvard’da eğitim almış çok uluslu bir otelde yönetici yardımcılığı yapmış olan Koo Chang Sung. Babasının yıllar önce Jang Mal Wol ile yaptığı anlaşma yüzünden, Sung otelde yönetici olarak çalışmak zorunda kalır.

hotel-del-luna-konusu-posteri

 

 

4. The Ghost Detective (2018)

Gerilim, Gizem, Fantastik

Park Eun Bin, Choi Daniel, Lee Ji Ah

Konusu : Lee Da Il orduda görev yaparken  bir olayın ortaya çıkmasında şahitlik yaptığı için atılmıştır. Kayıp çocuk davası üzerinde çalışırken olayların içerisinde hayaletlerin de yer aldığını anlar.  Kız kardeşinin ölümünün intihar olmadığına inanan ve hayaletleri görebilen Jung Yeo Wool ile birlikte çalışmaya başlarlar. Ancak işler umdukları gibi gitmeyecektir ve  Dedektif Lee Da Il hayatını kaybeder ve hayaletlerin arasına katılır .

the-ghost-detective-konusu-posteri

5. Bring It On, Ghost /Let’s Fight Ghost (2016)

Romantik Komedi, Fantastik, Gerilim

Kim So Hyun, Taecyeon, Kwon Yool

Konusu : Park Bong Pal küçük yaşta annesini kaybetmiş ve o günden beri hayaletleri görebilen bir üniversite öğrencisidir. Babası ile ilişkileri kopuktur. Hayaletli olduğu için insanların kaçtığı mekanların sahiplerine para karşılığı yardım etmektedir. Geçmişini ve neden öldüğünü hatırlayamadığı için gidecek bir yeri olmayan hayalet Kim Hyun Ji ise bir ipucu bulmak için üzerindeki formanın ait olduğu liseyi bulmaya çalışmaktadır. Bong Pal yine artık kullanılmayan bir liseyi hayaletlerden arındırması için çağrılır. Kim Hyun Ji de o esnada okulda geçmişine dair bir iz aramaktadır. İlk başta kavga eden ikili daha sonra birlikte okula musallat olmuş hayaleti kovalarlar. Kavga ettikleri sırada Park Bong Pal’ın kazara genç kızı öper. Bu esnada geçmişinden bir sahne hatırlayan Kim Hyun Ji hafızasını kazanmak için genç adamın peşine takılır.

bring-it-on-ghost-konusu-posteri

 

6. Oh My Ghostess (2015)

Romantik Komedi, Fantastik

Park Bo Young, Jo Jung Suk, Kim Seul Gi, Lim Ju Hwan, Kwak Si Yang, Shin Hye Sun

Konusu : Yıldız şef Kang Sun Woo’nun baş yardımcısı olan Na Bong Sun utangaç ve kendine güvenmeyen biridir. Hiç arkadaşı olmayan genç kadın şaman olan büyükannesinden gelen yeteneğiyle hayaletleri görebilmektedir. Şefine karşı gizlice hayranlık beslemektedir. Şef Kang Sun Woo ise hala ayrıldığı eski kız arkadaşının etkisinden kurtulamamıştır. Kadınların bedenlerini ele geçirerek mümkün olduğu kadar çok erkeği baştan çıkarmaya çalışan hayalet Shin Soon Ae  ideal bir kurban olan Na Bong Sun’ı bulur. Genç kadının romantizmden uzak hayatını değiştirmek için bedenini ele geçirir. Bir anda değişerek kendine güvenen ve dinamik biri haline gelen  Na Bong Sun en sonunda şefinin dikkatini çekmeyi başarır.

oh-my-ghostess-konusu-posteri

 

7. The Master Sun’s (2013)

Romantik Komedi, Fantastik, Gerilim

Gong Hyo Jin, So Ji Sub, seo In Guk, Kim Yoo Ri

Konusu: Soğuk ve hırslı bir iş adamı olan Joo Joong Won’ın yolu geçirdiği kazadan sonra hayaletleri görebilen Tae Gong Shil  ile kesişir. Gördüğü hayaletler yüzünden uykusuz geceler geçiren kadın, iş adamına her dokunduğunda hayaletlerden kurtulduğunu keşfeder. Hayaletler yüzünden korkulu anlar geçiren genç kadın  ne pahasına olursa olsun bu adama yakın kalmaya çalışır.

the-masters-sun-konusu-posteri

 

 

 

8. Who Are You (2013)

Romantik, Fantastik, Aksiyon, Gerilim

So E Hyun, Taecyeon, Kim Jae Wook

Konusu : Kadın dedektif Yang Shi On ağır bir kazanın ardından altı yıl komada kalır. Komadan çıktığında hafızasını kaybetmiştir ama normal insanların göremediği şeyleri görmeye başlamıştır. iyi kalpli olan kadın yeteneği sayesinde görebildiği hayaletlere yardım etmeye başlar.  Dedektif Cha Gun Woo ile aynı ekipte çalışmaya başlarlar. Genç kadının aksine Gun Woo realist biridir ve yalnızca gözleriyle gördüğü şeylere inanır. Yang Shi On’un eski erkek arkadaşı ve elit polislerden olan Lee Hyung Joon bir tutuklama esnasında hayatını kaybeder. Ancak hayalet olarak genç kadının hayatında yeniden belirir.

who-are-you-konusu-posteri

9. Arang And The Magistrate (2012)

Romantik, Fantastik

Shin Min A, Lee Joon Gi

Konusu : Joseon döneminde Miryang isimli bir şehirde Arang adında bir hayalet yaşamaktadır.  Kendisini öldüren katilini aramaktadır. Şehrin idaresi için gelen hakimler geldiklerinin ertesi günü garip bir şekilde ortadan kaybolduklarından üç yıldır hakimsiz kalmışlardır. Bu arada Gökyüzü Krallığında çalışan  Azrailler asilik yapan yada intikam peşinde koşan hayaletleri yukarı getirmekle görevlendirilir. Fırtınalı bir günde Arang erik çiçeği kullanarak peşindeki Azrail’i atlatır ve yağmurdan kaçmak için bir kulübeye sığınır. Ancak Miryang şehrine gitmek için yola çıkan  Kim Eun Oh ve hizmetlisi kendisinden önce konaklamak için kulübeye gelmiştir. Kim Eun Oh şehre vardığında kaybolan annesini aramaya başlar. Fakat hayaletler tarafından rahatsız edilmeye başlayınca yardımını istemek için Arang’a hayaletleri görebildiğini itiraf eder. Karşılığında Hakim olduğunda Arang’a  yardım etme sözü verir.

arang-and-the-magistrate-konusu-posteri

 

 

 


Merhaba, bizi Instagramda takip etmeyi unutmayın: @koredizi_askina