itaewon-kapak-resmi

Itaewon (이태원)

Semt Hakkında Bilgi

Itaewon (Korece: 이태원, 梨泰院), Han Nehri’nin kuzeyindeki ve Myoeng-dong‘un güneyindeki  Güney Kore’nin başkenti olan  Seul’un Yongsan (Korece: 용산구, 龍山區 Yongsan-gu; “Ejderha Tepesi”) semtinde yer alıyor.

Itaewon’un tam olarak nerede olduğunu anlamak için bu haritaları inceleyebilirsiniz.

1997 yılında “Özel Turizm Bölgesi” olarak ilan edildi.

Böylelikle Güney Kore’nin temsili yabancı kültür caddesi olarak da biliniyor.

Özellikle yabancı uyruklu vatandaşların oturduğu bir semt. Nüfusu yaklaşık 22,000 kişidir. Yabancı turistler tarafından rağbet gören bölge, kültürü, dünya mutfağı ve canlı gece hayatı ile cazibesini koruyor. Ancak bu kadar farklı kültürü bir arada bulundurması  nedeniyle semt  Seul’un en kozmopolit bölgelerinden biri haline gelmiş. Oysa Kore, etnik açıdan dünyada en homojen ülkelerden biri. Ama bu durumu Itaewon sokaklarında görmek mümkün değil. Semt çok kültürlülüğün ve çeşitliliğin merkezi olmasının yanı sıra inanç ve özgürlükle dolu.

Kore Savaşı’nın ilk zamanlarından günümüze kadar  Amerikan askerleri bölgede etkin rol oynamış. Çünkü Itaewon’ın batısında 8. ABD Askeri Üssü olan Yongsan Garnizonu bulunuyor ile  Temmuz 2017’de ABD Ordusu Komutanlığı Gyeonggi Pyeongtaek’e taşındı.

Haliyle Amerikan kültürünün baskın olmasından ötürü gay/lezbiyen barlarının çoğunluğu da  burada yer alıyor.

Günümüzde Danimarka, Belçika, Arjantin, Romanya, Lübnan, Macaristan, Katar, Filipinler Büyükelçilikleri gibi birçok büyükelçilik semtte yer almaktadır.

Bununla beraber, Seul‘un en iyi dünya restoranları semtte mevcut. Hint, Tayland, Pakistan, Yunan, Alman, Fransız, İtalyan, Avustralya, İngiliz, Amerikan ve Meksika mutfakları dahil olmak üzere dünyanın her yerinden yemekler bulunmakta.

Semtte, Cadılar Bayramı kutlamalarında oldukça çılgın sahneler görülmektedir.

Kore’deki  mağazalarda daha çok ülkenin vatandaşları için uygun bedenler varken  oysa Itaewon’daki mağazalarda büyük beden giysiler bulunabiliyor.

itaewon-harita

Semtte Görülecek Yerler

1. Itaewon Camii (Seul Merkez Mescidi)

Güney Kore’nin ilk ve en büyük camisi.  1976 yılında ibadete sunulan cami Itaewon‘a bakan bir tepededir. Lakin  semtte nüfusun yaklaşık  %0,3’ünü Müslümanlar oluşturuyor.

İslamiyet  7. yüzyılda  Fars ve Arap tacirler  aracılığıyla Kore Yarımadası’na geldi. Tarihi kayıtlara göre Müslüman tacirlerin birçoğu Kore’de, Koreli hanımlar ile evlenip  Müslüman köyleri kurmuştu. Ancak İslamiyet’in ülkedeki izleri 14. yüzyılda Konfüçyüs ile birlikte silinmiş.

Seul Merkez Camii’nde  cuma namazına bazen dört yüz, beş yüz kişi, bazen de sekiz yüz kişi katılmaktadır.

Adres: 39 Usadan-ro 10-gil, Hannam-dong, Yongsan-gu

2. Namsan Kulesi (N Seul Kulesi)

“YTN Seoul Tower” yada ” N Seoul Tower”

Seul en yüksek noktasında yer alıyor. Namsan dağında ve etrafı büyük bir yeşil alan ile çevrili. Harika bir manzarası olan ve ilk genel radyo dalgası kulesidir.  236 metre yüksekliğinde. Yapımına 1969 yılında başlanıp 1971 yılında tamamlanan kule  1980 yılında halkla buluştu.

Adres: 105 Namsangongwon-gil, Yongsan 2(i)ga-dong, Yongsan-gu

3. Leeum, Samsung Sanat Müzesi

13 Ekim 2004’te açılan müzenin sahibi Samsung Kültür Vakfı‘dır.   Geleneksel Kore sanatı ve çağdaş sanatı barındıran iki bölümden oluşuyor. Bu yapının brüt alanı sergileme, medya ve ofis alanları ile birlikte toplam 13.500 m² olup açık alanlarla birlikte toplam 27.000 m² alana sahip.

Adres: 60-16 Itaewon-ro 55-gil, Hannam-dong, Yongsan-gu

4. Itaewon Antika Alışveriş Sokağı

Farklı bir alışveriş tecrübesi için ortalama 100’e yakın  antika mağazasının bulunduğu Antika Alışveriş Sokağı‘nda alışveriş yapma imkanı var.

Adres: Itaewon-dong, Yongsan-gu

5. Itaewon Küresel Köy Festivali

Her  yılın sonbahar mevsiminde  genellikle ekim ayının ikinci haftasında düzenlenen  etkinlik. Kore kültürünü ve dünya kültürlerini öne çıkarıyor. Festivalde turistlere yönelik  sokak performansları düzenlenmekte. Ayrıca festivalde yapılan geçit törenine 800’den fazla kişi katılıyor. Özellikle festivalin öne çıkan noktaları arasında bir geçit töreni, kültürel defile, çok çeşitli sanatçılar ve sokak sanatçıları, ücretsiz konserler ve yemek satıcıları yer alıyor.

Adres: Itaewon-ro, Yongsan-gu


Merhaba, bizi Instagramda takip etmeyi unutmayın: @koredizi_askina