moon-embracing-the-sun-konusu-posteriMoon Embracing The Sun Konusu ve Yorumu

Moon Embracing The Sun‬ | 해를 품은 달
Tür: Fantastik, Romantik, Tarihi
Oyuncular: Han Ga-In, Kim Soo-Hyun, Jung Il-Woo, Kim Min-Seo, Song Jae-Hee

Moon Embracing The Sun bir tarihi romantik dram dizisi. Dizinin ismi dilimize “Güneşi Kucaklayan Ay” olarak çevrilmiş. Konfüçyüs öğretileriyle yönetilen ancak şaman geleneklerinin de yer aldığı sarayda kral güneşle, kraliçe ise ay ile simgeleniyor. Gökyüzünde güneşin yanında iki ay gören bir şaman gelecekte kraliçe seçiminde kanlı olayların olacağını anlıyor ve geleceği değiştirmeye karar veriyor. Ancak yine de olacak olayların önüne geçilemiyor.

Dizinin genel teması ilk görüşte aşık olan ve aşkını unutamayan bir kralın üzerine kurulmuş. Veliaht prensin çocukluk döneminden başlayan dizi daha sonra tüm karakterlerin yetişkin haliyle devam ediyor. Başrolünde yer alan Kim Soo Hyun’u ilerleyen bölümlerde izlemeye başlıyoruz. Kadın oyuncu ise ilk kez izlediğim Han Ga In. Küçüklüğünü canlandıran Kim Yoo Jung’un çizdiği karakterden sonra yetişkin rolündeki Han Ga In bana biraz sönük geldi.

2012 yılına ait bu dizide üç önemli oyuncunun çocuk hallerini de izlemiş oluyoruz.  İlki veliaht prens rolünde, izlediyseniz Hotel Del Luna’dan hatırlayacağınız, Yeo Jin Woo. Bir diğeri çocuk oyuncu olarak kariyerine başlayan kraliçe Yoon Bo Kyung’un çocukluğu rolünde Kim So Hyun. Ve son olarak diğer kraliçe adayı ve dizinin ana karakterlerinden Heo Yun Woo’nun çocukluğunu canlandıran Kim Yoo Jung. Genç oyuncu en son 2020 dizilerinden Backstreet Rookie’de yer almıştı. Bu üç küçük oyuncunun kariyerlerindeki başarılarının çok da tesadüf olmadığını anlamış oldum.

Dizide Alim Heo’nun oğlu ve Heo Yeon Woo’nun abisi Alim Heo Yeom, ona sırılsıklam aşık olan prenses Min Hwa, veliaht prensin abisi Prens Yang Myung,  kralın sadık askeri Kim Jae Won ve kraliçe olmak için cinayete sessiz kalan Yoon Bo Kyung diğer önemli karakterler.

Konusu :

Ülkenin kralı Sung Jo’nun kardeşi Prens Uisung ana kraliçenin ailesinden olan ve kralın bakanlarından Yoon Dae Hyung tarafından öldürülür. Olaya şahit olan sarayın baş şamanı Ari’nin de peşine düşerler. Kralın en önemli danışmanı Alim Heo’nun hamile eşi yolda yaralı olarak bulduğu Ari’yi kurtarır. Şaman peşindeki askerlerden kaçmasına yardımcı olan kadına karşı kendini borçlu hisseder. Doğacak olan kız çocuğunun saray kavgalarının ortasında kalacağını gören Ari bebeği koruyacağına söz verir. Ancak yakalanarak öldürülür. Ölmeden önce bu görevi en yakın arkadaşı Jang Nok Young’a devreder. Yıllar geçer ve Alim Heo’nun kızı Heo Yeon Woo saraydaki bir ödül töreninde veliaht prens Lee Hwon ile karşılaşır. İlk görüşte birbirlerine aşık olurlar. Ancak kraliçe olarak kendi ailesinden birini seçmek isteyen ana kraliçe artık  baş şaman olan Nok Young’dan Heo Yeon Woo’yu kara büyü ile öldürmesini ister. Yıllar önce çocuğu koruyacağına dair en yakın arkadaşına söz veren baş şaman  verilen emir ile sözü arasında kalır.

Yorumu :

Kaybettiği aşkının yasını yıllarca tutan genç kralın ve aynı kadına aşık abisinin öyküsünü sıkılmadan izleyebilirsiniz. Dizinin ilk bir kaç bölümü küçük oyuncularla geçiyor.  Oldukça akıcı ilerlediğini söyleyebilirim. Daha sonra hepsinin gençlik hallerini izlemeye başlıyoruz. Küçük Heo Yeon Woo’ya alışınca yetişkin halini canlandıran Han Ga In’e alışmam vakit aldı.

Genç kralın gölgesi gibi her daim yanında olan haremağası bence dizinin en sevimli karakteriydi. Aralarında geçen konuşmalar dizinin biraz daha eğlenceli olmasını sağlamış. Son bölümde yer alan av sahnesinin abartılı olması dışında sıkılmadan izleyebileceğiniz bir tarihi dram dizisi olduğunu söyleyebilirim. Hele ki My Love From Another Star’ı izleyerek Kim So Hyun hayranlığını kazandıysanız bu dizisini de göz ardı etmeyin.

Moon Embracing The Sun ‬Hakkında Bilgiler :

Yönetmen: Kim Do-Hoon, Lee Sung-Joon
Senarist: Jung Eun-Gwol (novel), Jin Soo-Wan
Yapımcı: Oh Gyeong-hun
Yayıncı: MBC
imdb: 8.4
Bölüm Sayısı: 20
Yapım Yılı: 2012
Yayın Tarihi: 4 Ocak 2012 –  15 Mart 2012
Yayın Günleri ve Saati: Çarşamba & Perşembe – 21:55
Dili: Korece
Ülke: Güney Kore


Merhaba, bizi Instagramda takip etmeyi unutmayın: @koredizi_askina