reply-1988-konusu-posteriReply 1988 Konusu ve Yorumu

Reply 1988 | 응답하라 1988
Tür: Romantik, Komedi, Gençlik
Yönetmen: Hyeri, Ryu Jun-Yeol, Park Bo-Gum, Ko Gyung-Pyo

Güney Kore dizilerinin tutkunları tarafından listelerin üst sırasına yerleştirilmiş bir diziyi konuşacağız. Üçleme olarak geçen Reply serisinin sonuncusu olan dizi ülkenin tarihinde yer eden bir dönemden kesit sunuyor, askeri darbe ile gelen cumhurbaşkanının değişmesi ve demokratikleşme adımı. 80’lerin o sıcak havasının sadece ülkemize has olmadığını, Güney Kore’de de mahallelilerin tek aile gibi birlikte yaşadıklarını bu diziyle öğrenmiş oldum.

Senaristi Lee Woo Jung’un adını bir yerlere not alın. Şimdiye kadar izleyip bayılmadığım tek bir dizisi yok. Diğer dizilerini bu yazının sonunda not olarak belirteceğim. Senaristin en büyük özelliklerinden biri dizinin ilk bir iki bölümünde temponun biraz yavaş olması. O yüzden sıkılıp bırakanlar oluyor. Bırakmayın! Oysa ki senarist  siz farkına varmadan karakterlerinin her birini aklınıza çapalıyor. Reply 1988’de de öyle. Bir süre sonra sanki o sokaktaki evlerin birinde yaşıyor gibi hissediyorsunuz. Ya da karakterlerden biriyle aynı kişi oluyorsunuz.

Dizi bir mahallede yaşayan beş ailenin çocukları üzerinden o dönemi yansıtıyor. Aslında dizinin ilk bölümünde seyirciye bir bulmaca veriliyor; Sung Deok Sun kiminle evlendi?  Neredeyse yaşıt olduğu dört erkekle birlikte büyüyen Deok Sun’un yetişkin halini ve o dönemi anlatmasıyla başlayan dizide kocasının sadece sesi duyuluyor.

Oyuncular ve karakterler :

O dönemin yaygın sistemi olan kızların ve erkeklerin ayrı okullarda okuduğunu belki biliyorsunuzdur. Dizinin merkezindeki Sung Deok Sun (Hyeri) kız okulunda, yan binalarda yaşayan Sung Sun Woo (Go Kyung Pyo) , Kim Jung Hwan(Ryu Joon Yeol) ve Ryu Dong Ryong (Lee Dong Hwi) ise erkek lisesine gidiyor. Grubun son kahramanı Choi Taek (Park Bo Gum) ise uluslararası yarışmalardan vakit buldukça aralarına katılıyor. Her bir karakter diğerleri kadar önemli. Özellikle ebeveynler. Onlara o kadar alışıyorsunuz ki dizi bitse de aklınızda kalıyorlar. Oyuncularını zaten yer aldıkları bir çok diziden tanıyorsunuzdur.

Dizide Deok Sun’un babası rolünde göreceğiniz ve bence Güney Kore’nin en iyi oyuncularından olan Sung Dong Il senaristin dizilerinin çoğunda yer almış.

Geriye abla ve abla karakterlerimiz kalıyor. Seok Sun’un üniversitede okuyan zeki ablası Sung Bo Ra rolünde Ryu Hye Young yer almış. Bu arada Bo Ra ile ülkenin o dönem öğrenci ayaklanmalarından da kesitleri görebiliyoruz.  Oyuncu 2021’in konuşulan üniversite dizisi Law School’da da yer aldı. Jung Hwan’ın abisi rolünde ise Fight For My Way dizisindeki rolüyle hafızalara kazınan Ahn Jae Hong bulunuyor.

Konusu :

Ülke’de Olimpiyat gösterileri yapılacağı için büyük bir heyecan vardır. Kız lisesinden ülkelerin pankartlarını taşımak için öğrenciler seçilmektedir. Sung Deok Sun’un da seçilmesi aileye ve komşulara heyecan yaşatır. Olimpiyatları heyecanla beklemenin yanında ülkenin ve mahallenin medarıiftiharı Go oyuncusu Choi Taek’in müsabaka heyecanı da devam etmektedir.

Yorumu : 

Bu senaristin anlattığı tüm hikayelere bayılan biri olarak kesinlikle izleyin diyorum. Sevginin ve insan olmanın güzelliklerini anlatan, iyimserlik aşılayan dizilerinin her biri zaten büyük başarı kazanmış durumda. Henüz hiçbir dizisini izlememişseniz bu yazıyı bitirir bitirmez birini seçin ve izleyin. İnanın bittiğinde keşke daha uzun olsaydı diyeceksiniz.

Şimdi diğer dizilerini yazalım. İlgi alanınıza göre birini izleyebilirsiniz. Medikal dizilere bayılıyorsanız Hospital Playlist 1 ve 2. Sezon, Prison Break günlerinden hapishane dizilerini sever olduysanız harika bir komedi dram olan Prison Playbook, ülke tarihi ve dostluk, aile sıcaklığı isterseniz Reply serisi. Senaristin yeni dizisini heyecanla beklediğimi de belirterek şimdiden sizlere keyifli seyirler diliyorum.

go-oyunu-nedirGo Oyunu Nedir? : Dizide adını sıkça duyacağınız Go oyunu hakkında kısa bir bilgi de verelim.  Çin kökenli olduğu bilinen oyun oldukça eski bir tarihe dayanıyor. Doğu Asya ülkelerinde oynanan oyun daha çok bir strateji oyunu olarak geçiyor. Oyunu her zaman ilk siyah taşların sahibi başlatıyor. Oyuncuyu belirlemek içinse beyaz oyuncu olarak belirlenen kişi bir miktar taşı elinde saklıyor. Taşların çift mi tek mi sayıda olduğunu bilen taraf siyah taşların sahibi oluyor. Amaç taşların hareketiyle aynı bir general gibi daha çok alana sahip olmak. Satrançtaki sınırlı hareketin tersine bu oyunda hamle olasılığı çok yüksek. O yüzden oyunda gerçek anlamda ustalaşmanın bir ömür sürebileceği belirtiliyor. (Kaynak: Bilgiler Vikipedi’den derlenmiştir)

Yazan : Frenchy Mi Na

Reply 1988 Hakkında Bilgiler:

Yönetmen: Shin Won-Ho
Senarist: Lee Woo-Jung
Yapımcı: –
Yayıncı: tvN
imdb: 8.6
Bölüm Sayısı: 20
Sezon: 3
Yapım Yılı: 2015 – 2016
Yayın Tarihi: 5 Kasım 2015 – 16 Ocak 2016
Yayın Günleri ve Saati: Cuma & Cumartesi – 19:50
Dili: Korece
Ülke: Güney Kore

 


Merhaba, bizi Instagramda takip etmeyi unutmayın: @koredizi_askina