goblin the lonelys and great god dizi posteri

 

Goblin | Guardian: The Lonely and Great God Konusu ve Yorumu

Goblin | Guardian: The Lonely and Great God | 쓸쓸하고 찬란하神 – 도깨비
Tür: Dram, Romantik, Fantastik
Oyuncular: Gong Yoo, Kim Go Eun, Lee Dong Wook, Yoo In Na, Yook Sung Jae 

Bir Kore dizileri klasiği. Mutlaka izlenilmesi gereken diziler arasında gördüğüm Goblin uzun süre bölüm reytingiyle liderliğini sürdürdü. Son dönemde en yüksek reyting alan kablolu kanal dizileri listesinde artık birinci sırada olmasa da hala ilk beşte yer alıyor.

Goblin aynı zamanda  pek çok ödülün de sahibi. 2017 yılında 53. Baeksang Sanat Ödülleri kapsamında TV kategorisinde büyük ödül, 2017 Kore Kablolu TV ödüllerinde ise Dizi Kategorisinde büyük ödülü kazandı. Yine 2017 Kore Kablolu TV ödüllerinde Kablo VOD kategorisinde büyük ödül ve en iyi dizi müziği ödüllerinin de sahibi oldu. 

Fantastik, romantik dram türünde olan dizi bir goblin ile seçilmiş nişanlısının hikayesini anlatıyor. Sizi duygu seline katacak olan dizi de aynı zamanda goblin ve azrailin sıradışı sohbetleri kahkahalar atmanıza sebep olacak türden. Her bir oyuncu için ayrı ayrı methiyeler dizebilirim ama en güzeli bu diziyi izlemeniz. Gong Yoo ile Kim Go Eun’un uyumu harikayken Lee Dong Wook ile Yoo In Na’nın aşkı bir çok hayranı uzun süre etkisi altına aldı. Öyle ki çift daha sonra  “Touch Your Heart” dizisinde yeniden birlikte rol aldılar.

Küçük bir not olarak belirtmeliyim ki Kim Go Eun’un canlandırdığı ele avuca sığmaz neşeli kızı ben çok sevdim. 

Dizinin Karakterleri :

Kim Shin- Goblin ( Gong Yoo ) yıllar önce yaşamış olan ve ölümsüzlük ile lanetlenen Goblin generaldir. Dönemin kralı tarafından ihanete uğrar ve öldürülür. Daha sonra ölümsüzlük ile lanetlenir. Goblin Gelini’ni bulamadan ölemeyecektir. Bütün sevdiklerinin ölümüne şahit olur.

Ji Eun-Tak  (Kim Go Eun), annesi ona hamileyken bir araba kazası olur. Ölmek üzere iken annesinin  duası kabul olur ve Kim Shin tarafından kurtarılır. Aslında kurtulan Goblin’in gelinidir.  Annesi çok uzun yaşamaz.  Ji Eun-Tak teyzesi ve kuzenleri ile birlikte yaşamaya başlar. Ji Eun-Tak eğlenceli bir genç kızdır ve hayaletler ile konuşabilmektedir. Hayaletler ona Goblin’in gelini olduğunu söylerler. Kim Shin ile tanıştıktan sonra tüm hayatı değişmeye başlar.

Ölüm Meleği (Lee Dong-Wook), Ölüm melekleri günahkarlar arasından seçilmektedir. Hafızaları silindiği için geçmişe dair hiçbir şeyi hatırlamamaktadırlar. Taktığı siyah şapka sayesinde görünmez olmaktadır. Ölüm meleği Kim Shin ile ev arkadaşıdır. Sürekli Eun Tak’ı takip etmektedir.

 Kim Sun/Sunny (Yoo In-na)  tavuk restoranı işletmektedir. Aşk ve iş hayatı da iyi olmadığından mutsuzdur. Eun-Tak’ın restoranda yarı zamanlı çalışmaya başlaması  ile yolları kesişir. Sunny söyleyeceklerini saklamayan, dobra ve güzel yüzlü bir karakterdir. Ölüm meleği ile aralarındaki bağ zamanla kuvvetlenmektedir.

Yoo Duk Hwa (Yook Sung-Jae) uzun yıllar Goblin’e hizmet etmiş büyük bir ailenin, para harcamayı seven bir çocuğudur. Goblin 900 sene evvel Duk-Hwa’nın dedesinin hayatını kurtarmıştır. Böylece aile geleneği başlar.

Konusu:

Dizi tarihi bir dönemde başlıyor. General Kim Shin güçlü biridir ve hiç bir zaman mağlup edilmemiştir. Kral ve yandaşları alt edemedikleri General Shin’i sadık biri olmasına rağmen vatan hainliği ile suçlarlar. Kurulan tuzak sonucu general kendi kılıcı kalbine saplanarak öldürülür. 

Tanrılar generali Gobline dönüştürürler ve ölümsüz bir ruha sahip olmasını sağlarlar. İlk başlarda kutsandığını düşünen Kim Shin, ölümsüzlüğün aslında bir lanet olduğunu anlar. Generalken öldürdüğü tüm insanların cezasını çekmesi gerekmektedir.

Bir gün hamile olan ve ölüm meleği Wang Yeo tarafından ruhunun alınması gereken bir kadının hayatını kurtarır. Kadının bir kız çocuğu olur ve Ji Eun-Tak ismi konulur. Ancak ölümden son anda kurtulan kadın uzun yaşamadan ölür ve Ji Eun Tak teyzesi tarafından büyütülür. Hayaletleri görebilen genç kız onlardan Goblin Gelini olduğunu öğrenir.  Ölüm Meleği ise adım adım kızı izlemektedir.

Bu arada Goblin için aradan 900 yıl geçmiştir ve sevdiği bütün insanlar teker teker ölmektedir. Ölümsüzlüğüne son vermek isteyen Kim Shin’in Goblin’nin Gelini’ni bulması gerekmektedir. Görünmez kılıcı çıkarabilecek ve yok olmasını sağlayabilecektir tek kişi bu gelindir.

Yorum:

Goblin tam adıyla Guardian: The Lonely and Great God dizisi Kore dizileri arasında hiç eskimeyecek hep hatırlanacak dizilerden biri. Bazı sahneler hiç akıldan çıkmayacak cinsten. Asla izlediğinize pişman olmayacağınız bu diziyi hala izlemediyseniz öncelikler listenize ekleyiniz.

Güney Kore’nin muhteşem doğası bu dizide de bolca yer alıyor. Karabuğday tarlaları, kiraz ağacı çiçeklerinin kar gibi yağması unutulmaz görsellerden sadece bazıları. İlk bölümde Ji Eun-Tak’ın deniz kenarında oturup doğum günü pastasını üflediği, Goblin’in elinde bir buketle geldiği Juminjin plajı ise bir diğer doğa harikası.  Ayrıca Kanada’nın Quebec bölgesinde geçen sahneler ile minik bir Kanada turu da yapmış oluyorsunuz.

Azrail ile Kim Shin arasındaki tatlı atışmalar dizinin en eğlenceli anları arasına girebilir. Gong Yoo komediye yakışan bir isim. Mimikleri ile hafızalarınıza kazınacak sahneler olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. 

Ölüm meleği ile Sunny’nin aralarındaki bağ muhtemelen sizi de oldukça etkileyecek. Bu çift bir çok Goblinseverin kalbini çaldı.

Bu arada Korelilerin de değişik batıl inançları olduğunu öğreniyoruz. Mesela düşen akçaağaç yaprağını tutarsan yanındaki kişiye aşık olursun, kiraz yaprağını yakalarsan ilk aşkın sorunsuz gider gibi inançları var.

Ödül almış dizi müziği ile çalar listenize ekleyebileceğiniz birçok güzel şarkı dizinin sahnelerini daha da keyifli kılıyor. Benim en çok beğendiğim “Beautiful” adlı parça oldu.  Tek bir cümleyle özetlersek “Goblin kesinlikle izlenecek en iyi Kore dizilerinden biri” diyebilirim.

Yazan : Frenchy Mi Na

Goblin | Guardian: The Lonely and Great God Hakkında Bilgiler:

Yönetmen: Lee Eung-Bok
Senarist: Kim Eun-Sook
Yapımcı:
Yayıncı: tvN
imdb: 8.9
Bölüm Sayısı: 16
Yapım Yılı: 2016 – 2017
Yayın Tarihi: 2 Aralık 2016 – 21 Ocak 2017
Yayın Günleri ve Saati: Cuma & Cumartesi – 20:30
Dili: Korece
Ülke: Güney Kore

 


Merhaba, bizi Instagramda takip etmeyi unutmayın: @koredizi_askina