kingdom-sezon-2-dizi-posteri

Kingdom 2 Konusu ve Yorumu

Kingdom 2 | 킹덤 시즌2
Tür: Tarih, Aksiyon, Gerilim, Fantastik
Oyuncular: Ju Ji-Hoon, Bae Doo-Na, Ryoo Seung-Ryong,  Kim Hye-Jun

Dizinin ikinci sezonu çok daha hızlı tempolu, aksiyonu fazla ve daha kısa süreli bölümlerden oluşuyor. Yine bu sezon da  insanları etkileyen ve onları zombiye dönüştüren virüs keşfedilmeye devam ediyor. Her geçen bölümde hikaye derinleşip zenginleşti.

Özellikle bu sezonu çok beğendim ve sanırım üçüncü sezonu da izleyeceğim. Sizler de ilkini sevdiyseniz, buna bayılacaksınız!

Birinci sezon, zombi saldırıları ve kana susamış senaryoya odaklanıp, bazı siyasi önerileri belirgin bir şekilde vurguladı. İkinci sezon  ise salgını daha geniş sosyo-politik temaları keşfetmenin bir yolu olarak kullandı. Cahil liderler siyasi güç için çabalarken halk açlıktan ve salgın hastalıktan mustarip oldu. Açlık çeken halkın zombi sürüsü haline gelmesi, bazı liderlerin iktidar açlığı Joseon Hanedanlığı’nın sonunun gelmesine neden olacak mı?

Öncelikle dizimizin ikinci sezonuna önce karakteri hatırlayarak başlayalım.

Ju Ji Hoon, kralın gayrimeşru çocuğu Velihat Prens Chang, Bae Doo Na,  şifalı otlar ve ilaç konusunda uzmanlaşmış  Seo Bi, Ryoo Seung Ryong  Joseon Hanedanlığının Kralından bile daha fazla güce sahip olan Jo Hak Joo, Kim Hye Joon  ise kraliçe rolündedir.

Ve maalesef salgın devam etmektedir.

Konusu:

Ölen Joseon Kralının dirilmesinden sonra bilinmeyen salgın hastalığın tüm ulusa yayılmasını önlemek için Veliaht Prens Lee Chang mücadeleye devam eder. İnsanları kurtarmak ve taht hakkını geri kazanmak için  Jo Hak Joo’nun peşine düşer.

Gyeongsang bölgesini kasıp kavuran hastalığı ortadan kaldırmak için beş ordu yardıma gönderilir.

Yorumu:

Ju Ji Hoon, Bae Doo Na, Ryoo Seung-Ryong, ve oyuncu kadrosunun geri kalanı karakterlerini canlandırmada harika bir iş çıkardılar. Özellikle Ju Ji Hoon ‘un ifadeleri yerindeydi. Üstelik Seo Bi’ye olan beğenim bu sezon daha da arttı. Hatta bu sezon Veliaht Prensimiz ve onun kahramanları, kötü kraliçe ve onun kötü karakterleri ile birlikte izlemesi çok eğlenceliydi.

Veliaht Prens, halkı için  sevgi ve anlayış dolu mükemmel bir liderdi. Vermesi gereken bazı zor kararlar vardı . Ama asla tereddüt etmedi. Elbette, onu destekleyen Seo Bi, Moo Young  ve Young Shin’in yardım ile. Nihayetinde bir liderin ihtiyacı olan her şeye sahipti.

Velihat Prens Chang,  birinci sezonda biraz donukken, ikinci sezonda başrol oyuncusu rolünü derinleştirdi. Seo Bi ise ikinci sezonda fedakar bir kadın kahraman rolünde belirgin bir şekilde ortaya çıktı.

Birinci ve ikinci sezonda ana hikaye bitti.  Sadece çözmemiz gereken bazı küçük detaylar kaldı.  Galiba üçüncü sezonda  aradığımız bu olacak. Aynı karakterler ama yeni hikaye, yeni zombiler ve farklı maceralar bizi bekliyor sanırım.

Bu arada dizideki manzaralar harikaydı. Güney Kore’nin “Andong” şehrinde çekilmiş.

Sonuç olarak,  sageuk, fantezi, korku, gerilim, aksiyon ve siyasetten hoşlanan herkese  şiddetle tavsiye ederim!

Yazan : Stella Shin

Kingdom 2 Hakkında Bilgiler:

Yönetmen: Kim Sung-Hoon
Senarist: Kim Eun-Hee (webtoon & senaryo), Yang Kyung-Il (webtoon)
Yapımcı: –
Yayıncı: Netflix
imdb: 8.2
Bölüm Sayısı: 6
Sezon: 2
Yapım Yılı: 2019 – 2020
Yayın Tarihi: 13 Mart 2020
Yayın Günleri ve Saati: Cuma
Dili: Korece
Ülke: Güney Kore

 


Merhaba, bizi Instagramda takip etmeyi unutmayın: @koredizi_askina