memories of the alhambra dizi posteri

Memories of the Alhambra Konusu ve Yorumu

Memories of the Alhambra | 알함브라 궁전의 추억
Tür: Romantik, Fantastik, Gizem
Oyuncular: Hyun Bin, Park Shin Hye, Park Chan Yeol, Park Hoon

Yine soluksuz izlediğim bir Hyun Bin dizisi. “Bir iki bölüm izler kalkarım” dediğim ancak başından saatler sonra anca kalkabildiğim. Oysa ki insanların birbirlerini öldürmekten ne zevk aldığını çözemediğim hatta bilgisayar oyunlarına hiç ilgim yokken. Ne var ki, gerçekten de sizi sihirli bir dünyaya sürüklüyor. Güney Kore teknoloji konusunda oldukça ilerlemiş bir ülke. Artırılmış gerçeklik üzerine ileriki yıllarda neler olabileceğinin de sinyallerini veriyorlar.

İlk altı bölümü Granada’da çekildiğinden dolayı sizi İspanya’nın bu şehrinde turistik bir geziye de çıkarıyor. Bununla birlikte şehrin churrosları ile ünlü mekanı olan Cafeteria Alcazaba’yı da keşfetmiş oluyorsunuz. Lakin bizim tulumba tatlısına benzeyen ama tercihen sıcak çikolataya banılarak yenilen İspanya’nın meşhur tatlısını yolunuz düşerse dizinin çekildiği bu mekanda tadabilirsiniz.

Konusu:

Teknoloji üzerine yatırım yapan bir şirketin CEO’su olan Yoo Jin Woo yeni bir oyun yazan genç bir çocuktan gelen telefon üzerine Granada’ya gidiyor. İlk eşini elinden alan ve şirketi birlikte kurduğu eski yakın arkadaşının da oyuna talip olması oyunun peşine düşmesi için yeterli oluyor. Yazılımcı gencin ablasının işlettiği Hostal Bonita buluşma noktaları. Lükse alışmış bir adamın kırık dökük ve eski bir hostelde yaşadıkları oldukça eğlendirici. Sonuçta iki ezeli düşmanın oyun için girdikleri amansız savaş bambaşka bir boyuta taşınıyor.

Yorumu:

Öncellikle dizi bana göre tek başrol oyuncusuyla çevrilmiş. Diğer tüm karakterler ikinci rolde. Buna Park Shin Hye’de dahil olmak üzere. Hyun Bin başından sonuna kadar rolünü müthiş oynamış.

Dizinin yayımlanan her iki afişte de, “Sonunda… bugün sihir başlıyor”  yazıyor. 

Ayrıca  ‘EXO’ grubundan Chanyeol ve oyuncu Han Bo-Reum dizinin yardımcı oyuncu kadrosundalar. 

Dizinin senaristliğini  yapan  Song Jae-Jun, “Queen In Hyun’s Man”, “Nine: 9 Times Time Travel” ve “W” dizilerini de kaleme almıştır. Yönetmen Ahn Gil-Ho ise “Rooftop Prince”, “Mrs. Cop” ve “Stranger” dizilerini de yöneten kişidir.

Oyunun başladığını haber veren Francisco Tarrega’ya ait şarkı, dizi ile aynı isimde.

Dizinin müzikleri; Star (Little Prince), Daydream, Is you, Memories of the Alhambra, Perhaps Love ve I’m Here. Ama benim en beğendiğim araya İngilizce kelimelerin girdiği  “Where do I go now, Where do I go” Daydream adlı şarkı oldu.

Sonuçta romantizmin çok öne çıkmadığı dizide, Granada’da başlayan bu sihirli dünyaya adım atın. Eminim bu sihir sizi de etkisi altına alacak.

Sizlere Granada’nın ismi hakkında kısa bir bilgi. İspanya’nın tarihi bölgesi “Granada”nın isminin nereden geldiğine ait üç farklı görüş var. Birinci görüş şehrin adının Mağribi dilinde “yabancılar tepesi”, ikinci görüş İspanyolca “yeni şehir” olduğu yönünde.

En güçlü görüş olan üçüncüsü  ise Latince “granatum” yani “nar” manasında olması. 

Granada’ya “nar” denmesinin sebebi olarak iki ihtimal mevcut. Birinci ihtimal bölgede önemli ölçüde nar yetiştirilmesi. 

Daha romantik olan ikinci ihtimal ise şehirdeki yapıların El Hamra’nın etrafına nar taneleri gibi saçılmış olması. “Granada, Sierre-Nevada’nın eteğinde, derin bir vadinin ayırdığı iki yüksek tepe üzerinde kurulu. Tepelerin yamacında en diplere doğru evler, şehre yayılmış bir nar görünümü verir; şehrin adı da buradan gelir.”

Memories of the Alhambra Hakkında Bilgiler:

Yönetmen: Ahn Gil-Ho

Senarist: Song Jae-Jung
Yapımcı:
Yapım Şirketi:
Yayıncı: tvN, Netflix
Bölüm Sayısı: 16
imdb: 8.1
Yapım Yılı: 2018 – 2019
Yayın Tarihi: 1 Aralık 2018 – 20 Ocak 2019
Yayın Günleri ve Saati: Cumartesi & Pazar – 21:00
Dili: Korece
Ülke: Güney Kore

 


Merhaba, bizi Instagramda takip etmeyi unutmayın: @koredizi_askina