Search: www Konusu ve Yorumu

Search: www | 검색어를 입력하세요: WWW
Tür: Romantik
Oyuncular: Jang Ki-Yong, Lim Soo-Jung, Lee Da-Hee, Jeon Hye-Jin , Lee Jae-Wook, Ji Seung-Hyun

Adında da anlaşıldığı gibi internette arayışlarımız, hayatımıza etkileri ve bu sektörde çalışanların iş dünyasını ele alan bir dizi Search WWW.

İnsanların internette bir şey arayarak güne başlayıp bitirdikleri günümüzde dizi,  sunucuları ve yaşanabilecek olayları ele alıyor.  İnternet sunucularının, insanların en çok ne aradıkları ve anlık olarak neyle ilgilendiklerinin hesabını tuttuğunu görüyoruz.

Özetle, iki web şirketi ve onlar için çalışan insanlar arasındaki mücadele hakkında yenilikçi bir yaşam kesiti sunuyor.  Aynı zamanda gücün yetenekli ve zeki kadınların elinde olduğu bir kaç diziden biri. Özellikle üç kadının çalışma hayatlarına kendi özel hayatlarıyla karşı koymasını takdir ettim.
Neticede dizi bize, genellikle kırılgan ve duygusal olarak kabul edilen kadınların iş ve özel hayatı nasıl uzlaştırmayı başardığını gösteriyor.

Kadın dayanışması ve teknoloji temasını ele alan dizi aynı zamanda bize   “ İnternette Unutulmazsın” sözünü ezberletiyor.

Dizinin Karakterleri;

Lim Soo Jung  yani Bae Ta-Mi /Tammy, 38 yaşında ve bekar olmanın özgürlüğünden vazgeçemeyen genç bir kadın.  Sektördeki en büyük portal sitesinin yöneticiliğini yapmaktadır. Kazanmayı sevmen, her zaman kendisine güvenen ve rekabetçi bir kişiliğe sahiptir. Rolünde gayet başarılıydı.

Lee Da Hee, Barro’da yöneticilik yapan Cha Hyun/ “Scarlett” rolündeydi.. Çabuk sinirlenen bir yapıya sahip ve eski bir judo sporcusudur. Özellikle genç kadının makyajı,  kıyafetleri ve aksesuarlarına bayıldım. Dizideki favorimdi.

Jang Ki-Yong,  dizide Bae Ta-Mi’ye aşık 28  yaşında Park Morgan rolü ile çok sevimliydi. Millim Sound’un Ceo’su ve video oyun müziği çalışmaları ile tanınıyordu. Bae Ta-Mi  ile tek gecelik ilişki yaşamalarına rağmen ona güven vermesi ve hislerini açıklaması takdir edilesiydi. Tutkulu ve sonsuz özgüvenli genç adam karakterinin hakkını vermişti.

Unicorn’un genel müdürü olan Song Ga-Gyung’u canlandıran Jeon Hye-Jin, sevimsiz ve itici bir tipti. Küpeleri berbattı.  Acı bir hikayesi olan bu genç kadını dizinin sonlarına doğru sevdim.

KU Group’un sahibinin oğlu ve aynı zamanda Song Ga-Gyung’un eşi olan Oh Jin-Woo rolündeki Ji Seung-Hyun da fena sayılmazdı.

Song Ga-Gyung’un kayınvalidesi ve KU Grubun Ceo’sunu canlandıran Ye Soo Jung, oldukça sert mizahlı kişiliğiyle başarılıydı. Cadaloz kayınvalide ve hırslı bir kadındı.

Lee Jae Wook   ise Sul Ji Hwan rolüyle, efendi, kibar ve mülayim bir delikanlıydı. Scarlett ile çok yakışmışlardı.

Kwon Hae Hyo, yani Barro’nun Ceo’su  Min Hong Joo / “Brian,  ekibiyle arkadaş gibiydi. Başarıları sonucunda takımı ödüllendirmesi, basketbol koçu tarzında olması güzeldi.

Oh Ah Yun da Jo Ah Ra karakteriyle pratik zekalı, cıvıl cıvıl vefakar bir genç kız olarak hep Bae’nin yanındaydı. Sempatik ve sevimliydi.

Konusu:

Kore’nin bir numaralı portalı olan Unicorn’da Hizmet Stratejisi Müdürü olarak çalışan Bae Ta-Mi  arama terimlerine müdahale etmekten yargılandığı sırada mahkemede durumu itiraf eder. Lakin kendisini duruşmaya zorla çıkarmışlardır. Ardında da 10 yıl çalıştığı şirketten kovulur. O da içinde bulunduğu buhranlı durumu piyano öğrenerek atlatmaya karar verir.

Bu arada Unicon’un rakibi Barro’da işe girer. Barro’ya giderken yanına Unicorn’da yarı zamanlı çalışan Jo Ah Ra / “Ellie”  da alır. Barro’nun Ceo’su Min Hong Joo, şirketi Kore’nin bir numaralı portalı haline getirmek için özel bir görev timi kurar. Adı Hizmet Reformu Ekibi’dir. Takım lideri Bae Ta-Mi  olur. Ekibe şirkette çalışan Cha Hyun da dahil olur. Hepsi kendilerine farklı birer isim koyarlar. Artık Bae Ta-Mi /Tammy, Cha Hyun /Scarlett, ve Jo Ah Ra / “Ellie olur.

Scarlett açık açık Tammy’nin her yaptığına itiraz edeceğini ve ona onay vermeyeceğini itiraf eder. Böylece Tammy ve Scarlett mücadelesi başlar.

Yorumu:

Bae Ta Mi’nin Barro’daki takımını çok sevdim, gerçekten bir aile gibi görünüyorlardı. Hatta çalışmak için ne kadar havalı bir yer dedim.

Tammy ve Scarlett’in iş için atışmalarını izlemek oldukça keyifliydi. Açıkçası ikisi de kendi alanlarında profesyonel olunca zevk verdi. İlk başta rakiplerken daha sonra harika arkadaş oldular ve izlemesi de süper eğlenceliydi.

Ayrıca Scarlett’in tek başına yemek yeme sebebi bana çok ilginç geldi. “kendi istediğim yemeği başkasına yediremem veya tersi” şeklindeki cevabı farklı bir bakış açısıydı.

Tammy, Scarlet ve Ceo yani süper Barro üçlüsü, harikaydılar. Ancak neticede yönetici kadınların birlikteliği efsaneydi.

Tüm oyuncuların performansları gerçekten iyiydi, ama özellikle inanılmaz olan üç hanımefendiydi.

Web’i nasıl kullandığımız ve neyin ne olduğunu nasıl belirleyeceğimizle ilgili ilginç noktaları gündeme getiren dizide arama motorlarının nasıl çalıştırıldığı, kullanıcıların siyasete etkisi izlemeye değer. Oldukça keyif alarak izlediğim diziyi sizlere de tavsiye ederim.

Dizinin Öğretileri;

Zaman, mekan ve uyruk göz etmeksizin tüm bu bilgileri sağlayan tek araç “arama motoru”dur.

Videolar insanları en iyi çevrimiçi tutmanın yoludur.

Yazan : Stella Shin

Search: www Hakkında Bilgiler:

Yönetmen: Jung Ji-Hyun, Kwon Young-Il
Senarist: Kwon Eun-Sol
Yapımcı Şirket: Hwa&Dam Pictures, Studio Dragon
Yayıncı: tvN
imdb: 7.6
Bölüm Sayısı: 16
Yapım Yılı: 2018 – 2019
Yayın Tarihi: 5 Haziran 2019 – 25 Temmuz 2019
Yayın Günleri ve Saati: Çarşamba & Perşembe – 21:30
Dili: Korece
Ülke: Güney Kore

 


Merhaba, bizi Instagramda takip etmeyi unutmayın: @koredizi_askina