vagabond-konusu-posteriVagabond Konusu ve Yorumu

Vagabond | 배가본드
Tür: Aksiyon, Gerilim
Oyuncular: Lee Seung-Gi, Bae Suzy, Shin Sung-Rok

Ekran karşısında nefeslerin kesileceği bir dizi. Gözlerimizi Atlas Okyanusu ve  Akdeniz’in Fas kıyılarında açıyoruz. Daha sonra Lizbon’da  Praça do Comércio’da  tramvay turumuzu yapıyoruz. Özellikle bu sahne bana Portekiz’de gezdiğim günleri hatırlattı. Böylece  anılarımı  tazeleme fırsatı buldum. Ve dizi Kuzey Afrika’da bitiyor. Yani kıtalararası seyahat diyebiliriz.

Teknolojinin kullanımı, diplomasi, ihaleler ve masum insanlar. Çarkın nasıl döndüğünü gözler önüne seriyor.  Yüzlerce sivilin öldüğü durumda dahi hükümetlerin dünya tepkisinden korkması kayıtları sansürlemesine neden olabiliyor. Siyasete kimlerin hükmedebileceğini görüyoruz. Özellikle her bölüm gerçek dünyanın nasıl kirli siyasetle dolu olduğunu gösteriyor.

Start-Up dizisiyle sevdiğim Bae Suzy ile Lee Seung-Gi başroldeler. Üstelik çekimleri bir Ortadoğu ve bir Avrupa ülkesinde  olunca izlemeden edemeyeğim bir dizi. Fas’ın sahil manzaralarının keyfini çıkarırken, şehirin arka sokaklarında kayboluyorsunuz.

Cha Dal Geon kolundaki “savaş tanrısı” yazan dövmesiyle dikkatleri üzerine topluyor. Mesleğinin vermiş olduğu ataklık ve sportif kişiliğiyle gözlerimize hitap ediyor. Yeğeninin ölümü üzerine adaleti bulmak için  ölüme bu denli yakın durması insanı etkiliyor. Lee Seung-Gi, gözü kara kişiliği ve cesaretli adımlar atmasıyla alkışı hak ediyor.

Ga Hae Ri’nin şarhoşken çılgın halleri çok eğlenceliydi. Hele ki ayak üstü, aynasız bir ruj sürmesi var ki becerisine hayran kaldım. Babasının vefatından sonra ailesinin geçimi için çalışan bir devlet memuru. Ama işinde başarılı ve bir o kadar da kararlı olan Bae Suzy harika. Kendi içinde bulduğu karamsar  duruma rağmen, ülkesinden büyük bir gurur duyuyor. Son bölümde tüm dişiliğini gözler önüne sererek kendine bir kez daha hayran bıraktı.

Shin Sung-Rok dizide Ulusal İstihbarat Servisi’nde takım lideri olarak görev alan Ki Tae-Woong karakterini canlandırdı. Sogukkanlı  bu ajan dizi boyunca bir kez bile gülümsemedi.

Moon Jeong-Hee  yani  Amerika asıllı Koreli John & Mark’ın direktörü Jessica  Lee.  İçten pazarlıklı, hilebaz bu  yöneticinin kıyafet ve aksesuarları çok şıktı.

Konu:

Cha Dal Geon yeğeni Joon’u yetimhaneden alıp bakmak zorunda olan bir dublördür. Milli Tekvonda takımı oyuncusu olan yeğeni Fas (Morroca)’ya takımı ile beraber gitmek için yola çıkar. Uçağa bindikten sonra çektiği videoları amcası  göndererek sevincini paylaşır.  Buraya kadar her şey yolundadır.  Ta ki uçak düşüp 211 kişi ölene kadar. Faciayı restoranda yemek yerken haberlerden öğrenen Cha Dal Geon’un dünyası yıkılır.

Kazazedelerin aileleri ölüm merasimi için  yapılacak törene katılmak için Fas’a uçarlar. İndiklerinde kendilerini  Fas Kore Cumhuriyeti Elçiliğinden Ga Hae Ri ve ekibi karşılar. Ga Hae Ri, Ulusal İstihbarat Servisi’nde çalışan bir ajandır. Ülkesine güvenen bir ajan olan Ga Hae Ri ile kendisine çok güvenen Cha Dal Geon kazayı çözmeye koyulurlar. Ancak onları zorlu koşullar bekler.  Hatta uçağın kaza olmayıp terörist bir saldırı kurbanı olduğunu düşünürler. Ama bu durum Cha Dal Geon’un karşısına Pyeonghwa muhabiri Jo Bu Yeong çıkana kadar sürer. Muhabir hükümetin 10 milyar dolarlık savaş jeti planı olduğunu söyler. Bunun ihalesinden de John & Mark nemalanmak ister. Düşen uçağın firması Dynamic System uçağının düşmesiyle zor günler yaşamaya başlar.

Dynamic System ve John & Mark’ arasındaki ezeli rekabeti ele alıyor.

John & Mark’ın yeni nesil jet projesi olayların neresinde yer alıyor?

Peki bu projeyi B-357 kazası etkileyecek mi?

Yorumu:

Dizi, 2019 SBS Drama Ödüllerinde Hallyu İçerik Ödülüne sahip. Yolsuzluk, çarpık görevliler ve kurnaz planlarla dolu,  hızlı, tempolu bir gösteri. Paranın güç olduğunun vurgulandığı bir konu ele alınmış. Kısaca, para ve sermaye pazarlarındaki bariyerleri yıkma anlamına gelen Neo Liberalizmi izliyoruz. İstihbarat servisi çalışanlarının mücadeleleri görülmeye değer.

Yolsuzluk hükümetin köklerine kadar inmesine rağmen gerçeği ifşa etmeye kararlı ajan Ga Hae Ri ile yeğenin intikamını almak için ölümü gözen alan Cha Dal Geon. Sizi heyecanlı bir maceranın içine çekecek.

Başrol oyuncuları kadar yardımcı oyuncular da başarılıydı. Lee Seung-Gi ve Bae Suzy arasındaki romantik sahneler komikti. Aksiyon sahneleri gerçekten çok iyiydi, neredeyse Hollywood filmleriyle karşılaştırılabilir. Ancak son bölüm bir son bölüm gibi hissettirmedi.

Fas’da bulunan Tanca varoş kentinin silueti haliyle berbattı.  Bir Ortadoğu ülkesinde pet şişelerin bir Asyalıyı yakalatması akla gelmez bir şey. Sırrı dizide !

SONUÇ OLARAK. İzleyin ben çok keyif aldım ve umarım siz de seversiniz.

Yönetmen: Yu In-Sik
Senarist: Jang Young-Cheol, Jung Kyung-Soon
Yapım Şirketi: Celltrion Entertainment, Zak Productions
Yayıncı: SBS, Netflix
imdb: 8.5
Bölüm Sayısı: 16
Yapım Yılı: 2018 – 2019
Yayın Tarihi: 20 Eylül 2019 – 23 Kasım 2019
Yayın Günleri ve Saati: Cuma & Cumartesi – 22:00
Dili: Korece
Ülke: Güney Kore


Merhaba, bizi Instagramda takip etmeyi unutmayın: @koredizi_askina