do-you-like-brahms-dizi-posteri

Do You Like Brahms ? Konusu ve Yorumu

Do You Like Brahms  | 브람스를 좋아하세요
Tür: Dram, Romantik, Gençlik
Oyuncular: Kim Min-Jae, Park Eun-Bin, Lee You-Jin

Klasik müziği seviyorsanız bu diziyi de seveceğinize eminim. Dizi bir piyanist ile kemancı arasında kurulan dostluk ve aşkın hikayesini anlatıyor. Ünlü besteci Brahms’ın hayatındaki aşk dramının benzerini kendi hayatlarında yaşayan Chae Song Ah ve Park Joon Young bu acıyı arkadaşlıkları ile dindirmeye çalışıyorlar.   Üstelik klasik müzik eserlerinin yanında bestecilerin hayatlarından küçük anekdotlar içeriyor olmasını çok sevdim. Yeni şeyler öğrenmek keyif verici.  Müziğin dingin ve sizi uzaklara götüren duru havasını tüm bölümlerde hissedeceksiniz.  Yavaş yavaş sizi içine alıp, devamını izlemeyi beklerken aklınıza ara ara gelen bu karakterler.  Sanki bir dünyanın bir noktasında sizi bekliyorlar gibi.

Kim Min Jae Tempted’da çizdiği uçarı ve asi genç adam karakterinden oldukça farklı bir rolde. Park Eun Bin’i ise ilk kez izliyorum. Bence rol sanki onun için yazılmış gibi. Silik ama kalbinin huzurunu ve sevgisini hissettiren, dikkati çekmeyen güzelliği baktıkça artan bu genç kadını sevdim. Aşkla bağlı olduğu keman için her şeyi göze alan bu cesur kadın. Lakin engellerle karşılaşıldığında nerede durulması gerektiği üzerine bir sınav veriyor.

Dizinin ilerleyen bölümlerde kimin daha şanssız olduğunu düşünmeden edemiyor insan. Aşk üçgeninin sivri köşesi Lee Jung Kyung ise dizinin bir diğer dikkat çekici karakteri. Uzun süre sahip olduklarımızın değerini onları kaybettiğimizde anladığımızı bize hatırlatıyor.

Dizinin en önemli konularından biri ise üniversite hocalarının prestijleri için öğrencilerini nasıl kullandıkları ile ilgili. Ülkenin önde gelen bir müzik konservatuarındaki hocaların yozlaşmasının da üzerine kurgulanmış.

do-you-like-brahms-gif

Konusu :

Uzun süredir yurtdışında konserler veren piyanist Park Joon Young konserlere bir yıl ara vermek üzere ülkesi Güney Kore’ye döner. İşletme okuduktan sonra keman çalmayı çok sevdiği için iş bulmak yerine müzik okuluna giden Chae Song Ah ise ilk kez büyük bir konser salonunda orkestrada çalacağı için çok heyecanlıdır. Ancak orkestra şefi kemanların sesinin fazla geldiğini düşünerek son anda sıranın en sonunda oturan Chae Song Ah’ı salondan ve orkestra grubundan çıkarır. Konserin baş sanatçısı olan piyanist Joon Young ile ilk kez bu olayda karşılaşırlar. Chae Song Ah’ın staja başladığı Kyung Hoo Kültür Vakfı.  Aynı zamanda Park Joon Young’ın destekçisi ve eğitim bursunu veren kurum olunca iş ortamında yeniden karşılaşırlar.

Yorumu :

Klasik müzik ve piyano ile donatılan bir  dizi olan Do Do Sol Sol La La Sol’dan oldukça farklı. Hatta Do You Like Brahms kesinlikle listelere eklenmeyi hak ediyor. Müzik üniversitesi, klasik müziğe dair anekdotlar, aşk üçgenleri üzerine biraz hüzün dizinin başlık konuları.  Ama şunu özellikle belirtmeliyim ki eğer hızlı, coşkulu, olaylı ve biraz da entrikalı aşk hikayelerini seviyorsanız.  Ne yazık ki bu dizide aradığınızı bulamayabilirsiniz.

Yazan : Frenchy Mi Na

Do You Like Brahms ? Hakkında Bilgiler

Yönetmen: Jo Young-Min
Senarist: Ryu Bo-Ri
Yapım Şirketi: Studio S
Yayıncı: SBS
imdb: 8.3
Bölüm Sayısı: 16
Yapım Yılı: 2020
Yayın Tarihi: 31 Ağustos 2020 – 20 Ekim 2020
Yayın Günleri ve Saati: Pazartesi & Salı – 22:00
Dili: Korece
Ülke: Güney Kore

do-you-like-brahms-oyuncuları


Merhaba, bizi Instagramda takip etmeyi unutmayın: @koredizi_askina