mr-queen-posteri

Mr Queen Konusu ve Yorumu

Mr Queen | No Touch Princess | Cheolinwanghoo |철인왕후
Tür: Tarihi, Romatik Komedi, Fantezi
Oyuncular: Shin Hye-Sun, Kim Jung-Hyun, Bae Jong-Ok, Kim Tae Woo, Seol In-Ah, Cha Chung Hwa, Na In-Woo,Choi Jin Hyuk

Mr. Queen tartışmasız 2020’ye damga vuran en önemli komedi dizilerinden biri. Herkesin konuştuğu başroldeki muhteşem kadın; Shin Hae Sun’u Still 17’yi izlemişseniz hatırlayacaksınız. Özellikle erkek ruhuna sahip bir kadını çok başarılı bir şekilde canlandırmış. Yirmi bölümlük dizi bittiğinde bu sıra dışı kraliçeyi özleyeceğinizi hissediyorsunuz. Dizinin diğer kahramanı tüm komedi severlerin çok iyi bildiği Welcome to Waikiki’nin başrollerinden Kim Jung-Hyun. Bir de gizli bir kahramanımız var ki o daha çok sesiyle tüm dizide bizimle; Choi Jin Hyuk. Aktörü Tunnel, Rugal yada Pride and Prejudice dizilerinden hatırlayacaksınız.

Mr. Queen, tarihi komediler arasında kesinlikle yer alacak bir dizi. Kadınlara düşkün bir adamın Joseon döneminde kendini ertesi gün kralla evlenecek bir kadının vücudunda bulmasını ve yaşadıklarını anlatıyor. Zamanına geri dönebilmek için her yolu deneyen bu çılgın kadın, etrafındakileri de bir şoktan diğerine sürüklüyor. Haliyle izlemesi oldukça keyifli bir dizi ortaya çıkmış.

Saray Hanımı Choi, kraliçenin nedimesi Hong Yeon ve sarayın baş aşçısı Man Bok dizinin bu kadar keyifli olmasındaki gizli kahramanlar. Bence komedi dizilerinde yardımcı roller en az başroller kadar önemli. Bu dizinin başından sonuna kadar sıkılmadan izlenmesinde katkıları çok büyük. Saray Hanımı Choi rolündeki Cha Chung Hwa; Eccentric Chef Moon, Crash Landing On You, Itaewon Class gibi önemli dizilerde rol almış bir oyuncu. Hepimiz başrolleri çok daha yakından takip etsek de bir çok dizide karşımıza çıkan ve simalarını çok iyi bildiğimiz bu çok önemli oyuncular dizinin kalitesi konusunda da fikir veriyor.

Mr. Queen, kral ve kraliçeyi kötü gösterdiği için eleştirilere maruz kalsa da oldukça yüksek reyting aldı. Kablolu televizyon kanallarında en yüksek reyting alan diziler sıralamasında ilk onda yer alıyor. En yüksek reyting alan diziler ilginizi çekerse buraya da bakabilirsiniz.

Konusu:

Jong Bong Hwan Mavi Saray’ın mutfağında şef olarak çalışmaktadır. Kadınlara oldukça düşkün bu genç ve yakışıklı adam bir kaza geçirir. Kendine geldiğinde Joseon döneminde ve bir kadının bedenindedir. Ne olduğunu anlamaya çalışırken bir taraftan da ertesi gün kralla evleneceğini öğrenmenin paniğini yaşamaktadır. Sarayın bahçesindeki havuzda baygın bulunmadan önce oldukça zarif olan Kim So Yong, kendine geldiğinde bambaşka biri olmuştur. Bedeni ele geçiren Bong Hwan ise zamanına geri dönmek için hatırladığı son şey olan havuza düşmesinden dolayı, sarayda bulduğu tüm suların içine kendini atmaya çalışır.

Genç kral Cheoljong ise herkesin saf ve kukla kral olarak gördüğü biridir. Sarayda önemli bir güce sahip olan ve halka zulmeden Kim ailesinden gelen bir kadınla evlenmekten hiç de hoşnut değildir.

Yorumu:

Başından sonuna komedi diyebileceğimiz bir dizi. Üstelik bugüne kadar izlediğim ve tamamı komedi olan ilk tarihi dizi de diyebilirim. Bir iki bölümde “acaba drama dönecek mi?” desem de hızlı bir şekilde komediye kaldığı yerden devam etti. Dizinin en akılda kalan bir diğer unsuru da bana Anadolu folk rock şarkılarını hatırlatan müziğiydi. Temponun yükseleceği bir çok sahne de bu müziği duyacaksınız. Nedense bana bizim 70-80’li yılların müziklerini anımsattı.

Dizi Müziği :

Bong Hwan A isimli parçayı Norazo seslendiriyor.

Kendini kadın bedeninde bulan Bong Hwan’ın serzenişlerini yansıtan şarkının sözlerinin bir kısmı ise şöyle;

Bonghwan, Bonghwan,

Bu dünyada hiç korkusu olmayan ben,

Korkusuz, özgür ruh kim; ben

Nasıl oldu da bu bedene hapsoldum?

Şimdi bu dünyada ne yapmam gerekiyor?

Bu ne kadar karmaşık!

Zevkimle, tarzımla yaşadığım o günler, artık bitti!

Ne kadar garip, değil mi?

Bir gece, iki gece geçiyor ama hala bu dünyadayım!

Bonghwan (Kraliçe olmak hiç mantıklı değil!)

Bonghwan (Joseon’da olmak hiç mantıklı değil!)

Komedi türündeki Kore dizileri arasında izlenilmesi gerekenlerden biri olarak sınıflandırabileceğim bu diziyi kesinlikle tavsiye ederim. Son olarak izlerken beni oldukça etkileyen Kraliçe Kim So Yong’un sözlerini paylaşmak istedim.

“Yarının her gün gelmesi ne kadar mucizevi?  Ama,  yarının gelmeyeceği güne kadar bunun bir mucize olduğunun farkında değiliz.  Çünkü biz aptalız ve sadece onu kaybettikten sonra değerini anlıyoruz.”

Yazan : Frenchy Mi Na

Mr Queen Hakkında Bilgiler

Yönetmen: Yun-Seong-Sik
Senarist: Park Kye-Ok, Choi A-Il
Yapım Şirketi: Stüdyo Dragon
Yayıncı: tvN
imdb: 8.7
Bölüm Sayısı: 20
Yapım Yılı: 2020
Yayın Tarihi: 12 Aralık 2020 – 14 Şubat 2021
Yayın Günleri ve Saati: Cumartesi & Pazar – 21:00
Dili: Korece
Ülke: Güney Kore

 


Merhaba, bizi Instagramda takip etmeyi unutmayın: @koredizi_askina