mystic-pop-up-bar-dizi-posteriMystic Pop-Up Bar Konusu ve Yorumu

Mystic Pop-Up Bar | 쌍갑포차
Tür: Gizem, Fantastik
Oyuncular:  Yook Sung-Jae, Hwang Jung-Eum, Choi Won-Young

Mystic Pup-Up Bar derin ve yürekleri ısıtan, dokunaklı bir dizi. Her bölümde insanların hayatının zorluklarına ilişkin  farklı bir hikaye görmek mümkün. Mükemmellik Ödülü’ne layık görülen ve Daum’da okuyucu tarafından 10 üzerinden 10 puan alan dizi “Ssang Gap Pocha” adlı bir webtoondan uyarlamadır.

Dizi genellikle komedi olsa da, içinde biraz romantizm, drama ve aksiyonda var. Özellikle 9. Bölümden sonra drama özelliğini almaya başladı. Ama finali neşeli bir şekilde bitirdi. Yani gerçek hayat, fantezi, romantizm, gizem ve komedi karışımı hepsi bir arada.

Birbirinden güzel mutfak sahneleriyle Kore mutfağının geleneksel yemekleri olan bossam, Kore bifteği, tteokbokki , japchae,  naengmyeoni  ve meşhur yerli içeceği “soju”yu daha da iyi öğrendim.

Konusu:

On yıl Gyeryong Dağında, on yıl da Jiri Dağında eğitim alan Weol Ju gençken işlediği günah sebebiyle 500 yıllık cezaya mahkumdur ve  hedefi olan 100.000 kinle bir ay boyunca başa çıkmak zorundadır. Bunun için  “Mystic Pop-Up Bar” Çadırını açar  ve insanların dertlerini dinleyip rüyalarda sorunları çözmeye çalışır. Böylece çadıra gelen kişiler yemek yerken kendileri hakkında konuşup dertleşir  ve haliyle de birbirlerinin dertlerine çözüm bulmaya çalışırlar. Ancak bu barın müşterileri  sadece yaşayan  insanlar değil aynı zamanda ölülerdir de.

Bununla birlikte işletmeci Weol-Ju’ya, barın şefi Gwi ile Kapeul Çarşı müşteri hizmetleri çalışanı olan Han Kang-Bae de yardım eder.

Yorumu:

Her bölüm eğlenceli ve bir ders niteliğinde. Yaşam hakkında çok şey öğreten bu dizide içimizi yakan kin ile nasıl başa çıkılacağının ve nasıl kurtulacağımızın  öğretisi de var. Weol-Ju (Hwang Jung-Eum ) ve Gwi (Choi Won-Young ) harika bir çift olurken Han Kang-Bae (Yook Sung-Jae) ile de uyumlu bir takım olmuşlar. Özellikle Hwang Jung-Eum her zamankinden daha muhteşemdi. Canlandırdığı karakterin hakkını vermiş. Ve hanbok, kadınların giydiği Kore geleneksel kıyafeti,  içinde harika görünmüş. Hatta bu kıyafetler onun dizideki karakterini  çok daha etkili yapmış. Dizinin ana mekanı olan ve Kore kültüründe yeri olan sokak yemek çadırın rengi, içerisindeki rafların düzenine ise hayran kaldım.

mystic-pop-up-restoran-gif

 

Han Kang Bae ve Kang Yeo Rin’in   7. Bölümde yer alan dans yarışması da çok başarılıydı.

Güney Kore gençliğini cezbeden Japon markası “Evisu ” da bu dizide bol reklamıyla karşımıza çıkıyor.

Sempatik oyunculuğun ve eğitici senaryonun yer aldığı bu fantastik türün  mini dizisini  izlemenizi kesinlikle öneriyorum.

Ve son olarak diziden bir  replik  ile Kore mutfağına dair bir not bırakıyorum:

“Herkesin kaderi gökler tarafından belirlenir, ancak gökler sandığınızdan daha kolay hareket eder. Söylediğiniz ve yaptığınız küçük şeyler kaderinizi değiştirebilir. Kaderinizi değiştirmek bir mucize olarak adlandırılırsa, her gün mucizeler meydana gelebilir. Senin hayatta olmanın mucizesi, o kişinin yanında olmanın mucizesi, o kişiyle bir şeyler içebilme mucizesi. “

 

Dizide geçen meşhur Kore yemekleri:

Hazır yeri gelmişken dizide yer alan yemekler hakkında da küçük notlarımızı düşelim:

bossam-kore-yemek-fotografBossam ince dilimlenmiş domuz omzundan yapılan bir yemektir,

 

 

ttekbokki-kore-yemek-fotografiTteokbokki, küçük boyutlu garaetteoktan yapılan bir silindir biçimli pirinç keki,

sokak lezzetlerinin önde gelenlerindendir,

 

 

japchae-kore-yemek-fotografiJapchae,  tavada kızartılan erişte ve sebzelerden elde edilen tatlı ve tuzlu bir yemektir,

 

 

 

naengmyon-kore-yemek-fotografiNaengmyeon, soğuk bir erişte çorbası ve Kore’de en sevilen yaz yemeklerindendir.

Soğuk noodle olarak da bilinir.

Yazan : Stella Shin

Mystic Pop-Up Bar Hakkında Bilgiler:

Yönetmen: Jeon Chang-Geun
Senarist: Bae Hye-Soo (webtoon), Ha Yoon-A
Yapım Şirketi: Drama House, Samhwa Networks
Yayıncı: JTBC, Netflix
imdb: 7.9
Bölüm Sayısı: 12
Yapım Yılı: 2019 – 2020
Yayın Tarihi: 20 Mayıs 2020 – 25 Haziran 2020
Yayın Günleri ve Saati: Çarşamba & Perşembe – 21:30
Dili: Korece
Ülke: Güney Kore


Merhaba, bizi Instagramda takip etmeyi unutmayın: @koredizi_askina