penthouse-dizi-posteriThe Penthouse 1: War In Life Konusu ve Yorumu

The Penthouse 1 : War In Life | 펜트하우스1
Tür: Dram, Gerilim, Gizem
Oyuncular: Eugene, Lee Ji-Ah, Kim So-Yeon, Uhm Ki-Joon

Bu dizi 2020’nin sonu 2021’in başında en çok izlenen dramalardan biri. Reytingleri 25 den aşağı düşmemiş hiç. Gerçekten çok sürükleyici bir içeriğe sahip olan dizinin en dikkat çekici yanı, dizinin çekildiği ve diziye adını veren 100 katlı rezidanstır. Çekimler Seul’ün en lüks oteli Fairmont Ambassador Seoul Hotel’de yapılmış.

Konusu:

Dizi 100 katlı rezidansa isim veren muhteşem Hera Sarayında, havai fişeklerin patladığı parti sırasında Min Seol A’nın camdan düşme sahnesi ile başlar. Bundan sonrası, burada yaşayan zengin ve prestijli ailelerin, onların çocukları, okul arkadaşlıkları ve arasındaki ilişkiler ile birçok karakter arasındaki bağları keşfetmekle geçer.

Su-Ryeon ve Ailesi

Shim Su- Ryeon; Hera Sarayı’nda zengin bir ailede doğmuş, çok zarif biridir. Eşi Joo Dan-Tae de çok varlıklıdır ve Hera Sarayı’nın teras katı onundur. Ama dizinin kişilik olarak en kötü, sinsi ve acımasız karakteridir. Yıllarca gerçek yüzünü gizlemiş hastalıklı bir şekilde şiddet bağımlısıdır. Çiftin ikizleri Seok-Hoon ve Seok-Kyung her hatalarında cezalarını babalarından şiddet görerek çekmektedirler. Erkek kardeş kız kardeşini korumak adına onun dersleri ile ilgilenir, devamlı gözetim altında tutar. Çünkü en ufak hatalarında evde gizli bölme ile ayrılmış odada Joo Dan-Tae tarafından dövülürler ve kimseye bir şey söyleyemezler.

Cheon Seo-Jin ve Ailesi

Seo- Jin zengin, hırslı biridir. Babasının okulları ve hastanesi vardır. Kendisi bu okulda müdürdür. Eşi Ha Yoon-Cheol’ de hastenede doktordur. Seo- Jin ile evlilikleri kötü gitmektedir. Zaten başına buyruk , her istediğini elde edeceğini sanan Seo- Jin onu aldatmaktadır. Kızları Ha Eun- Byeol de annesi gibi hırslıdır. Annesi tarafından sürekli en iyi olması gerektiği dayatılarak okul hayatı yaşamakta ve herşeye rağmen hırslı annesine layık bir çocuk olmaya çalışarak günlerini geçirmektedir.

Oh Yoon-He ve Ailesi

Yoon-He kocası ölmüş, kendi halinde, emlakçılık yaparak kızı Ro-Na’yı tek başına büyütmeye çalışan bir annedir. Kızının mutluluğu için her şeyi yapmaya razıdır. Her şey Ro-Na’nın müzik okulunda sınava girmesi ile başlar. Yedek listeye kalan Ro-Na’nın önünde tek engel vardır. O da zaten dizinin başlangıcında Hera Sarayından düşen Min Seol A’nın ölümü ile ortadan kalkmıştır. Yoon- He ile Su- Ryeon bir süre sonra çok iyi anlaşırlar ve unni olurlar. Su-Ryeon ‘un desteği sayesinde Hera Sarayında 45. Katta bir ev sahibi olur. Kızı Ro-Na’da zengin çocuklarının gittiği okula gider. Ama bu okul dönemi onun için zorlu geçer. Çünkü diğerleri onu okulda istemezler. Su- Ryeon’un oğlu Seok- Hoon ise Ro-Na’dan hoşlanmaktadır.

Kang Ma-Ri ve Ailesi

Ma-Ri sonradan eşi sayesinde zengin olmuş, dizinin eğlenceli karakterlerinden biridir. Dubai’de çalışıp ona ve kızı Je-Ni’ye para gönderir. Je- Ni’de diğer çocuklar ile aynı yaşta ve aynı okulda okumaktadır. (Not: Ma-Ri’nin eşi dizide hiç görünmüyor. Belki ikinci sezonda görebiliriz. )

Go Sang-A ve Ailesi

Lee Kyu-Jin varlıklı bir ailenin oğludur ve Joo Dan-Tae’nin avukatıdır. Bir zamanlar sunucu olan eşi Go Sang-A da diğer anneler gibi çocuklarının geleceği için her türlü fedakarlığı yapmaktadır. Oğulları Min-Hyuk diğer çocuklarla aynı okulda okumaktadır.

Logan Lee ise karşımıza çift karakterle çıkıyor. Hem okulda spor öğretmeni hem de milyarder işadamı. Logan Leenin Amerika’dan geliş amacı ölen Min Seol-A ile ilgilidir.

Min Seol-A dizinin başında ölse bile birçok bölümde görülmekte ve dizi onun sayesinde ilerlemekte. Karakterleri tanıdıkça Min Seol-A’nın hepsinin hayatına dokunduğunu anlıyoruz. Oysa ki o yetimhanede büyümüş, çok akıllı ve yetenekli bir kızdır. Bir zamanlar evlatlık edinilmiş Amerikalı bir ailenin yanına gitmiştir. Orada bu ailenin oğluna ilik nakli için kullanılmış, daha sonra hırsız muamelesi görerek yetimhaneye geri gönderilmiştir. Hayatı talihsizliklerle geçen kız ölmeden önce bu zengin çocuklarına özel ders verip, köpeği Sugar’ı tedavi ettirmek için para biriktirmektedir. Onların zorbalıklarına katlanması ve ailelerinin de bunu örtbas etmeye çalışmasını şaşkınlıkla izleyeceksiniz.

Dizi bir sürü konuyla ilgileniyor ama asıl mesele Min Seol-Ayı kim öldürdü?

Yorumu:

Sky Castle dizisini beğenenler bu diziyi kaçırmasın derim. Dizi bence çok sürükleyici. Hiç durağanlık olmadan hep ne olacak diye merak ettiren cinsten.

Cheon Seo-Jin’in oyunculuğu çok başarılıydı. Hırslarının yüzüne gözüne yansıması izlemeye değer doğrusu.

Su-Ryeon’un dışarıdan mükemmel görünen hayatının perde arkası, unnisi (kızkardeş) Yoon-He ‘nin ihaneti ve en son başına gelen talihsiz ölüm üzücüydü.

Bu arada benim aklıma takılan bir hususu da sizlerle paylaşacam. Birinci bölümde Min Seol-Anın düşme sahnesinde camlar kırılarak heykelin kollarına düştü. Daha sonra burada yapılacak açılış için Joo Dan-Tae ve diğerleri cesedi oradan kaldırıp ortalığı temizledi. Fakat o kadar cam kırığı nereye gitti, kim nasıl temizledi tam bir muamma !

Dizi iki sezon olarak yayınlandı. İlk sezonun heyecanı ikinci sezonda devam edecek gibi.

Yazan : Voice Ryeon

The Penthouse 1 : War in Life Hakkında Bilgiler:

Yönetmen: Joo Dong-Min
Senarist: Kim Sun-Ok
Yapım Şirketi: Studio S, Chorokbaem Media
Yayıncı: SBS
imdb: 8.0
Bölüm Sayısı: 21
Sezon: 1
Yapım Yılı: 2020 – 2021
Yayın Tarihi: 26 Ekim 2020 – 5 Ocak 2021
Yayın Günleri ve Saati: Pazartesi & Salı – 22:00
Dili: Korece
Ülke: Güney Kore


Merhaba, bizi Instagramda takip etmeyi unutmayın: @koredizi_askina