law-school-konusu-posteriLaw School Konusu ve Yorumu

Law School | 로스쿨
Tür: Dram, Hukuk, Suç, Gizem
Oyuncular: Kim Myung Min, Kim Beom, Ryoo Hye-Young, Lee Jung-Eun

Dizi, Hankuk Üniversitesi Hukuk Fakültesinde bir profesör ve onun öğrencilerinin karşılaştığı benzeri görülmemiş bir davanın etrafında dönmektedir. Şayet romantizm arıyorsanız, romantik bir drama değil. Daha çok adalete odaklanan gizemli bir hukuk dizisi. Özellikle gerçek suçlular suçsuz kalırken tipik masumların suçlanmasını gözler önüne seriyor. Ayrıca hukuk sistemi ve kusurları hakkında çok şey öğreniyorsunuz.  Yasanın her zaman doğru ya da adil olmadığını göstermekte olağanüstü bir iş çıkarıyor.

Karakterleri:

Kim Myung Min, hukuk fakültesinde profesör olan Yang Jong-Hoon rolünde. Büyük hukukçular yetiştiremese de kimseyi suçluya dönüştürmemeyi hedeflemekte. Doğuştan savcı diye nitelendirilen bu adam savcılığı bırakıp üniversitede ders vermeye başlamıştır.

Ryu Hye Young, hukuk fakültesinde birinci sınıf öğrencisi olan Kang Sol rolünde. Yoksul bir aileden gelen genç kızın yaşadıkları avukatlık mesleğini seçmesine neden olur. Kendi halinde bir annesi ve çok tatlı küçük bir kız kardeşi var.

Kim Bum, hukuk fakültesinde birinci sınıf öğrencisi olan Han Joon-Hwi rolünde. Hukuk fakültesinin birinci sınıf öğrencileri arasındaki en iyi öğrenci. Üstelik liderlik özelliğine sahip son derece karizmatik bir delikanlı.

Lee Jung Eun,  Kim Eun-Sook  rolünde. Eski hakim olan kadının hafızası çok kuvvetli ve zeki bir tip. Medeni Kanun dersi veren profesörün medeni kanundan midesi bulandığını öğrencilerine ders sırasında itiraf etmesi garipti. Ancak öğrencilerinin medeni kanunu sevmesi için dersi eğlenceli hale getirmesi de güzeldi.

Lee Soo Kyung, hukuk fakültesi öğrencisi olan Kang Sol  rolünde. Ama adaşının (Ryu Hye-Young) aksine varlıklı bir aile sahip. Annesinin hırsı genç kızı bitirdi. Oysa kendisi bir o kadar kibar ve naifdi.

Konusu:

Eski  savcı Yang Jong-Hoon  artık Hankuk Üniversitesi Hukuk Fakültesinde profesördür.  Ceza hukuku dersini veren olan Yang Jong Hoon oldukça sert bir mizaca sahiptir. Amacı hukuk alanında öğrencilerini çok iyi yetiştirmektir. Birinci sınıfın en iyi öğrencisi  Han Jon Hwi yakışıklı görünümüyle ve cazibesiyle doğuştan lider özelliklerine sahiptir.  Aynı sınıfta maddi zorluklarla okumaya çalışan Kang Sol ise tutkulu yanıyla iyi bir avukat olmaya adaydır. Bir gün eski baş savcı Seo  Byung Joo ders verdiği üniversitedeki odasında ölü bulunur.

Yorumu:

Gerçeğe ve adalete giden yol hukuktan geçer” repliği ile başlayan dizi Hankuk Hukuk Fakültesi ve Kore mahkemesinde geçiyor. Özellikle Kore sivil ve ceza hukuku konusunda bilgi sahibi oluyorsunuz. Yasanın mükemmel olmadığını görüyorsunuz. Ancak doğru kullanıldığında, o zaman yasanın mükemmelliğini anlıyorsunuz. Sonuçta tüm kötülükleri yasalarla cezalandırabilirsiniz.

Üniversite ortamı, öğrencilerin ders çalıştığı kütüphane mekanları çok güzeldi.

Oyuncu kadrosuna gelince,  gerçekten harika bir kadrosu vardı ve dürüst olmak gerekirse, k-dramalarda gördüğüm en iyi kadrolardan birine sahipti. Hepsi oldukça iyi performans gösterdi.  Kim Beom ve Ryu Hyeyoung‘un kimyası benim favorimdi.  Kim Myung Min ise Yang Jong Hoon rolüyle  hem saygı duyulan hem de korkulan bir öğretmendi. Ama Profesör Yang bu dizideki en sevdiğim karakterlerden biriydi . Sınıfa getirdiği deneyim paha biçilemezdi.

Park Hyuk Kwon‘un canlandırdığı Jin Hyung Woo; amacı  Yang Jung’u devirmek olan ve her şeyi bilen bir savcıydı. Kötülüklerde bütünleşmiş Meclis Üyesi Ko Hyeong So (Jung Won Joong) ile birlikte hareket etti. Ancak her iki karakter de kendi rollerini gayet iyi canlandırdı.

Öğretileri:

“Her çağın hukuku farklıdır” Maksim Gorki

“Hukuk ahlakın en alt seviyesidir” George Jellinek

“Kanundan korkmayanları kanun cezalandırır” George Gordon Byron

Hukukçunun özelliği insandır.

Ben başından sonuna kadar gerçekten keyif alarak izledim Kesinlikle denemeye değer.

Yazan : Stella Shin

Law School Hakkında Bilgiler:

Yönetmen: Kim Suk-Yoon
Senarist: Seo In
Yapım Şirketi:  JTBC Stüdyoları
Yayıncı: JTBC, Netflix
imdb: –
Bölüm Sayısı: 16
Yapım Yılı: 2021
Yayın Tarihi: 13 Nisan 2021
Yayın Günleri ve Saati: Çarşamba &Perşembe : 21:00
Dili: Korece
Ülke: Güney Kore


Merhaba, bizi Instagramda takip etmeyi unutmayın: @koredizi_askina