so-not-worth-it-konusu-posteri.jpg

So Not Worth It Konusu ve Yorumu

So Not Worth It  | 내일 지구가 망해버렸으면 좋겠어
Tür: Romantik, Gençlik, Komedi
Oyuncular: Park Se Wan, Shin Hyun Seung, Choi Young-Jae, Minnie, Han Hyun-Min

Dizi, bir grup uluslararası öğrenci ile birlikte Güney Kore’deki gençlik kültürünü ele alan ilk Netflix Kore Sitcomu.   Güney Koreli kız grubu (G)I-dle’ın  üyesi ve ülkede oldukça ünlü olan Taylandlı şarkıcı Minnie’de oyuncu olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca Koreli erkek grubu Got7‘nin ana vokalisti olan Choi Young Jae de dizinin kadrosunda.

Açıkçası uluslararası öğrencilerin  yaşamlarını, karşılaştıkları olayları ve tutumlarını gözlemlemek amacıyla diziyi izlemeye karar verdim. Güney Kore toplumundaki çeşitliliği tanımak açısından yararlı olan dizi aynı zamanda ülkedeki önyargılara dair bazı ilgi çekici mesajlar da içeriyor.

Sonuçta zihninizi rahatlatmak için keyifli bir sitcom. Özellikle yüzünüzde bir gülümseme bırakarak sizi gençlik yıllarınıza ve hatta yurt günlerinize geri götürüyor.

Karakterleri :

Se-Wan ( Park Se-Wan ), Uluslararası Daehon Üniversitesi Yurdunun danışmanı. Ailesinin iflası sebebiyle biraz buruk bir yanı var.

Jamie (Shin Hyun-Seung ), Koreli-Amerika’lı, Multidisipliner Çalışmalar birinci sınıf öğrencisi. Kendi kimliğini bulma çabalarında, titiz, yakışıklı ve seksi bir delikanlı.

Sam (Choi Young-Jae ), Koreli – Avustralyalı, Disipliner Tasarım Bölümü öğrencisi. Babası bir ttokbokki restoran zincirinin başkanı. Gürültücü ve kibirli bir tip.

Minnie (Minnie ), Taylandlı, K-İçerik Bölümü ikinci sınıf öğrencisi. Uçuk kaçık bir kız. Saçları ve kıyafetleri sıradışı. Hatta tam bir moda tutkunu.

Hyun-Min ( Han Hyun-Min),  Koreli, Ziraat Bölümü ikinci sınıf öğrencisi. Eli ev işlerine yatkın bir delikanlı. Ama yurtta kalmaya uygun değil. Çok canayakın ve sempatik delikanlı dizi boyunca benim favorim oldu. Kararlılık abidesi.

Carson (Carson Allen), Amerikalı ve son sınıf mimarlık öğrencisi. Renkli gözleriyle bakışları büyüleyici bir genç kız.

Hans (Joakim) İsveçli, Yüksek Lisansını Kültürel Antropoloji üzerine yapıyor. Kore sever, kuralcı  ve kibirli bir kişilik.

Terris (Terris Brown)  Trinidad veTobagolu Yüksek Lisans, İşletme Bölümünde öğrenci.  Ayrıca dizi boyunca taktığı renkli şapkaları ona ayrı bir hava katmıştı. Ama çapkın ve ukala bir delikanlı.

Ben bu 8 karakteri de sevdim doğrusu, çok iyi iş çıkardılar.

Yorumu:

Yurt danışmanı  Se Wan (Park Se Wan), gerçekçi kişiliği ve para kazanması için yarı zamanlı işlere ihtiyaç duyması nedeniyle dizideki diğer karakterler kadar gösterişli değildi. Onu Hyun Min takip etti. Bir öğrenci olarak zorlu yaşam tarzını canlandırdı. Ve Jamie de farklı bir kültüre uyum sağlamaya çalıştı.

Koreli – Avustralyalı Sam (Choi Young Jae), Hyun Min’in oda arkadaşı Terris (Terris Brown) ve diğer oda arkadaşları Hans (Joakim) de dizide  komik anları oluşturdular.

Amerikalı uluslararası öğrenci Carson (Carson Allen) yaşlı adam gibi konuşma tarzıyla iyi değildi.

Oyunculuğun hiç de kötü olmadığını düşündüm. Şahsen Park Se-wan‘ın oyunculuğunu beğendim. Ayrıca bir k-pop hayranı olduğum için Minnie ve Youngjae‘nin oyunculuklarından gerçekten keyif aldım.   Han Hyun-min çok komikti. Oyuncu kadrosunun geri kalanı (Carson, Terris, Hans ) kendilerine verilen roller için iyi bir oyunculuk sergilediler.

Hızlıca izlenebilecek, sizi gülümsetecek bir dizi arıyorsanız, tavsiye ederim.

Senaryonun farklı milletlerden öğrencileri ele alması hoşuma gitti. Her öğrencinin anlatacak bir hikayesi vardı ve  “birlikte yaşamak” zorunluluğu. Bir Kore öğrenci yurdunda kalan uluslararası öğrenciler konseptini sevdim. Hatta tipik okul ortamını da.

Dizinin çekim mekanları iyi seçilmişti. Arkadaşlığa, ilişkilere ve aileye değinen yanlarıyla da  izlenmeye değer. Gerçekten güzel ve keyifli bir drama olduğunu belirtmeliyim. Gençlik, okul dizileri hayranıysanız severek izleyeceğinize eminim.

Yazan : Stella Shin

So Not Worth It Hakkında Bilgiler:

Yönetmen: Kwon Ik-Joon, Kim Jung-Sik
Senarist: Seo Eun-Jung, Baek Ji-Hyun
Yapımcı: –
Yayıncı: Netflix
Bölüm Sayısı: 10
imdb:
Yapım Yılı: 2021
Yayın Tarihi: 18 Haziran 2021
Yayın Günleri ve Saati: Cuma
Dili: Korece
Ülke: Güney Kore


Merhaba, bizi Instagramda takip etmeyi unutmayın: @koredizi_askina