black-konusu-posteriBlack Konusu ve Yorumu

Black | 블랙
Tür: Romantik, Aksiyon, Fantastik, Gizem
Oyuncular: Song Seung-Hun, Go Ara, Lee El, Kim Dong-Jun

Tek kelimeyle özetlersem; Black’i severek izledim.  Yine posterine bakarak daha sonra izlerim diyerek bıraktığım dizilerden biriydi. İnstagram paylaşımlarında bana mutlaka izlemelisin denilince daha fazla ertelemeden diziyi ilk sıraya aldım. Son birkaç bölümü saymazsak oldukça sürükleyici bir dizi olduğunu belirteyim. Bu girişin ardından detaylarıyla dizimizi anlatayım.

Black; insanlar ve azrailler üzerine yazılmış fantastik bir dizi. Kahramanlarımız İnsan ve Azrail olsa da konusu aslında daha çok polisiye türünde. Bu iki türü seviyorsanız sıkılmadan izleyeceğinize inanıyorum.

Konusu toplumun zengin ve güç sahibi insanları, polis merkezi çalışanları, Mujin kenti sakinleri ve doktorların dahil olduğu bir olay kurgusunu ele alıyor. Ve elbette ki aramıza karışan Azrailleri.

20 yıl önce Mujin şehrinde yaşanan olayların ortaya çıkarılması üzerine kurulan hikaye geçmişe dönüşlerle çözülüyor. Dizinin temposu oldukça hızlı. Ancak 18 bölüm olan dizinin son bölümleri biraz klişeye dönüşüyor. Yine de izleyiciyi meraklandıran olay kurgularıyla sonuna kadar izlenebilecek bir dizi olduğunu da belirtmeliyim.

Oyuncular ve karakterler :

Başrolde Go A Ra ve Song Seung Hun yer alıyor. Dizi kadrosu oldukça kalabalık. İzlediğim bir çok dizide yer alan ve yüzlerine aşina olduğum bazı oyuncular da önemli rollerde. Başrol kadın oyuncu Go A Ra’yı ilk kez tarihi dizilerin başyapıtlarından biri olan Hwarang’da izlemiştim.  2020 yılının dizilerinden olan Do Do Sol Sol La La Sol  ile de bendeki yerini daha da özelleştirdi. Güney Kore’nin sevilen isimlerinden biri olmasının nedenini anlayabiliyorum. İnanılmaz sevimli olabiliyor.

Yalnız bu dizinin en iyisi kesinlikle Son Seung Hun. 2020 yılında yayınlanan Dinner Mate’i izlediyseniz aşina olduğunuz bir isimdir. Ancak henüz hiçbir dizisini izlemediyseniz Black mükemmel bir tanışma olacak. İki farklı karakterde göreceğiniz oyuncu başından sonuna kadar size diziyi izlettiriyor. Dedektif Han Moo Gang ve Azrail 444 görünüm ve karakter olarak oldukça farklı iki karakter. Buna rağmen her karakteri başarıyla canlandırmış.

Bence dizilerin başarılı olmasında en büyük etken yardımcı oyuncular. Bu dizinin yıldızları ise; Dedektif Çılgın Köpek, cinayet ekibinin diğer üyeleri, Azrail 007 ve 416. Dizinin daha neşeli olmasını sağlayan bölümlerin kahramanları olduğunu söyleyebilirim.

Konusu :

Polis olan babasını küçük yaşta kaybeden Kang Ha Ram ölmek üzere olan insanların arkasında gölge görmektedir. Bu gölgelere dokunduğunda da o insanın nasıl öleceğini görmektedir. Bu durumdan bıkan Ha Ram her yerde güneş gözlüğü ile dolaşmaktadır.

Karokalda yeni bir detektif işe başlamıştır. Kişiliği bu iş için çok uygun olmasa da Han Moo Gang azimle işini yapmaya çalışmaktadır. Aslında peşinde olduğu bir dava vardır.

Bu arada azraillerin dünyasından acemi bir azrail kaçar. En eski ve acımasızlığıyla bilinen Azrail 444 kaçan gencin peşine düşer.

Yorumu : 

Yukarıdaki bölümleri atlayarak okumuş ve bu kısma gelmişseniz size kısaca şunu söyleyebilirim. Black fantastik ve polisiye türünde dizi sevenlerin mutlaka izlemesi gereken bir dizi.

Geçmişe dönerek çözülen cinayetler dizisi, gerçek suçluyu bulduğunuzu düşünürken olayların başka yöne dönmesiyle heyecanlı bir kovalamacaya dönüşüyor. Merakla olayın katmanlarının aralanmasını bekliyorsunuz.

Bir de Azrail 444’ün insan bedeninde geçirdiği sürede kaybettiği duygularını bulmasını izlerken sonunu nasıl bağlayacakları da bir diğer soruydu benim için. Çözümü bir parça hayal kırıklığı yaşatsa da dizinin genel temposu dikkate alındığında bu durum göz ardı edilebilir.

Listenizde yer almayı hak eden bu diziyi kaçırmayın. Şimdiden iyi seyirler dileriz.

Yazan : Frenchy Mi Na

Black Hakkında Bilgiler:

Yönetmen: Kim Hong-Sun
Senarist: Choi Ran
Yapımcı: –
Yapım Şirketi: –
Yayıncı: OCN
daum: 6.3
Bölüm Sayısı: 18
Yapım Yılı: 2017
Yayın Tarihi: 14 Ekim 2017 – 10 Aralık 2017
Yayın Günleri ve Saati: Cumartesi & Pazar – 22:20
Dili: Korece
Ülke: Güney Kore


Merhaba, bizi Instagramda takip etmeyi unutmayın: @koredizi_askina