move-to-heaven-posteriMove To Heaven Konusu ve Yorumu

Move To Heaven | 무브 투 헤븐: 나는 유품정리사입니다
Tür: Dram
Oyuncular: Lee Je-Hoon, Tang Jun-Sang, Hong Seung-Hee

Kore’de ölen kişinin bıraktığı yazıları düzenlemek için çalışan ilk kişi Kim Sae-Byul’dur. Dizi kendisinin kaleme aldığı ve kurgusal olmayan “The Things We Leave Behind” adlı  kompozisyondan uyarlamadır.

Yaşamını kaybeden bir kişinin geride bıraktığı şeylerin hayatını nasıl tasvir ettiğini, sevdiklerine ve dünyaya neler iletmek istediklerini öğretti dizi. Üstelik her bölümde farklı bir hayattan kesitler sunarak.

Asperger sendromlu 20 yaşlarındaki bir genci canlandıran Tang Jun-Sang’yu çok beğendim. Tam bir görev insanı şeklinde işini yapması, müşterilerini bilgilendirmesi profesyonelliğinin göstergesiydi.

Yoon Na Moo, Han Geu Roo’un fedakar kız arkadaşı ve komşuları. Engelli arkadaşına bir zarar gelmemesi için çırpınıp durdu genç kız. Hong Seung-Hee, sempatik ve sevimliydi.

Han Geu Roo rolündeki Tang Jun Sang‘ın başarılı aktörlüğü tartışılmaz. Ama favorim, Yoon Na Moo rolündeki Hong Seung Hee idi. Dizi boyunca Geu Roo’nun evinde ve çevresinde kelimenin tam anlamıyla hep onun yanındaydı. Bu da Geu Roo için bir nimetti.

Lee Je-Hoon yani amcamız Jo Sang Goo. En çok hoşuma giden husus amca ve yeğeninin her bölümde birbirine yakınlaşması oldu. Ayrıca fırsatçı zihniyette olan Jo Sang Goo  bu süreçte ailenin ve gerçek sevginin anlamını kavrayarak dikkat etmeyi, dinlemeyi ve biraz daha sabırlı olmayı öğrendi.

Konusu:

Yasadışı müsabakalarda yer alan bir dövüş sanatçısı olan Jo Sang Goo bir gün yer aldığı bir müsabaka sırasında çıkan olaydan dolayı hapse girer. Yeğeni Gue-Roo  ise asperger (sosyal becerileri zayıflatan,  diğer insanlarla iletişimi oldukça zorlayan bir gelişimsel bozukluk)  sendromlu genç bir adamdır. Jo Sang Goo’nun hapishaneden çıkmasıyla Gue Roo amcasının koruması altına girer. Çünkü Geu Roo’nun babası vefat etmiş ve vasi olarak da amcasını bırakmıştır.

Jo Sang vasi şartlarını yerine getirebilmek için  Geu evine taşınır. Üvey abisi Bay Han ve yeğeninin işlettiği olay mahalli temizliği hizmeti “Move To Heaven” da çalışmaya başlar. Neticede üç ay boyunca yeğeni Geu ile anlaşmazlık olmadan yaşamak zorundadır. Bu ekibe Geu’nun komşusu Yoon Na Moo da katılınca macera başlar.

Yorumu:

Oyuncular işlerini yaparken harikaydı! Lee Je Hoon ve Tang Jun Sung karakterlerini harika bir şekilde canlandırdılar. Favorimi ben belirtmiştim ama.

Senaryo derin ve anlamlıydı. Hepimizin bildiği ancak çoğumuzun gözden kaçırdığı çok basit bir mesaj içeriyordu. Hayatını kaybeden kişinin hafızamızda olduğu sürece asla yalnız olmadığımızı öğretti.

Neticede dizi ile farklı olmanın ürkütücü olmadığını gözlemliyoruz.

Diziden bir replik :

“Hatırladığın müddetçe  kimse ölü değil. Ölüler bu dünyayı terk ettiklerinde hala kalbimizde yaşıyorlar.”

Yazan : Stella Shin

Move To Heaven Hakkında Bilgiler:

Yönetmen: Kim Sung-Ho
Senarist: Kim Sae-Byul (kompozisyon), Yoon Ji-Ryeon
Yapım Şirketi: Number Three Pictures, Page One Film
Yayıncı: Netflix
imdb: –
Bölüm Sayısı:10
Yapım Yılı: 2019 – 2020
Yayın Tarihi: 14 Mayıs 2021
Yayın Günleri ve Saati: Cuma
Dili: Korece
Ülke: Güney Kore


Merhaba, bizi Instagramda takip etmeyi unutmayın: @koredizi_askina