navillera-dizi-posteri

Navillera Konusu ve Yorumu

Navillera | Like a Butterfly | 나빌레라
Tür: Dram
Yönetmen:  Song Kang, Park In-Hwan, Na Moon-Hee, Hong Seung-Hee, Kim Tae-Hoon, Yoon Ji-Hye

Bu mini dizide, bale stüdyosunda tesadüfen tanışan 70 yaşındaki bir adam ve 23 yaşındaki bir delikanlı tarafından verilen hayat derslerini izliyoruz. İkiliyi, dans etme tutkusu birleştirir ve en az bir kez dahi olsa sahneye çıkmayı istediler.

“Başlamak için asla çok geç değildir” zihniyetini somutlaştıran dizide, hayalleriniz olduğu sürece, onları başarmak asla geç değildir.

“Navillera”, bende hayatımızda en az bir kez özgürce uçma ve gerçek mutluluğu hissetme şansı elde edeceğimiz umudunu bıraktı.

Üç çocuğunun geçimini yıllarca postacılık yaparak sağlayan Shim Deok Chul  ile hedefi Sevilla’daki yarışmada dereceye girmek olan balet Lee Chae Rok’ın sempatik diyaloglarına dedenin torunu Shim Eun Ho da dahil olunca dizi daha da keyifli bir hal aldı.

Öyleyse “İleri tam yol ileri” diyerek başlayalım.

Konu:

Çocuk yaşlarda babasının dans etmesini  yasakladığı 70 yaşındaki Shim Deok Chul bir dans gösterisine gider. Duyguları canlanarak ve bunu eşi Choi Hae Nam ile paylaşır. Kuğu Gölünde sahne almak isteyen bu dede bir gün çok eski arkadaşı merhum Lee Gye Seok’un mezarının başında ona içine döker. Ama zaman gelir Se Jong Üniversitesi konservatuvarında öğrenci olan Lee Chae Rok’dan bale dersi almaya başlar. Ancak gelini Ae Ran haricinde herkes bale yapmasına karşı çıkar.

Yorum:

Gerçek hayata dair çok şey yansıtan bu dizide;

Seni en çok mutlu eden şeyi senden başka bilecek kimse yoktur. Ebeveynlerin fıtratında acı çekmiyor ve zorluk yaşamıyor gibi yapmak vardır”  kulağımıza küpe oluyor.

Ayrıca bir yerde çok iyi olmanın bedelinin de çok çalışmaktan geldiğini görüyoruz. Bale dehası olan Ki Seung Joo  günde 16 saat çalışarak mesleğinde dahi olmuştur.

Özellikle aile bağlarının önemi  dizide vurgulanıyor. Mutluluk ve hastalıkta ilk paylaşımlar aile bireyleri ile oluyor. Türk aile yapısına benzer bir aile formatını görüyoruz.

Her bölüm kalbinize farklı bir açıdan dokunuyor. Hayat kararlarımızı yeniden düşünmenizi sağlıyor. Hayatımıza biraz umutla bakmamıza yardımcı oluyor.

Sweden  Laundry’in  “Two Hands To You” şarkısı çaldığı sırada torunun Eun-Ho dedesi ile ilgili anılarının canlanması insanı  duygulandırıyor.  Ama 70 yaşındaki dedenin eldiven takıp bulaşık yıkaması biraz da gülümsetiyor açıkçası.

Song Kang,  Chae-Rok rolünü oynamak ve dans etmek için  altı ay bale dersleri aldı. Üstelik dizide oldukça profesyoneldi. Gözleri dolduğunda yüzündeki masumiyeti ve içtenliği gördük.

Park In-Hwan, azimli, kararlı, hoşgörülü ve  cana yakın tavırlarıyla gönlünüze taht kuruyor. Bu sempatik dedemiz oldukça başarılı bir performans sergiliyor.

Dedenin eşi Hae-Nam rolünü Na Moon-Hee canlandırıyor. Oyuncunun sempatik ve anaç halleriyle dizi boyunca yüzümüzde tebessüme neden oluyor. Çocukları büyümüş bile olsa onun gözünde hala küçük birer çocuk durumda. Böyle olunca onlara yemek göndermeler hatta ufaktan tartaklamalar, azarlamalar bile görüyoruz. Ve haliyle gülüyoruz.

Kendini muhteşem gören bale öğretmeni  Kim Tae-Hoon cool tarzıyla rolünün hakkını verdi.

Dizi, 2016 yılında yayımlanmaya başlayan ve 10 üzerinden 9.9 puan alan “Navillera” adlı bir webtoondan uyarlamadır.

Sonuçta öğretilerle dolu, sevimli ve duygusal açıdan dokunaklı bir dram.

Kesinlikle izlemeye değer.

Yazan : Stella Shin

Navillera Hakkında Bilgiler:

Yönetmen: Han Dong-Hwa
Senarist: Lee Eun-Mi
Yapım Şirketi: Studio Dragon, The Great Show
Yayıncı: tvN, Netflix
imdb: –
Bölüm Sayısı: 12
Yapım Yılı: 2020 – 2021
Yayın Tarihi: 22 Mart 2021 – 27 Nisan 2021
Yayın Günleri ve Saati: Pazartesi & Salı –21:00
Dili: Korece
Ülke: Güney Kore


Merhaba, bizi Instagramda takip etmeyi unutmayın: @koredizi_askina