descendant-of-the-sun-dizi-posteriDescendants of the Sun Konusu ve Yorumu

Descendants of the Sun | 태양의 후예
Tür: Dram, Romantik, Aksiyon
Oyuncular: Song Joong-Ki, Song Hye-Kyo, Jin Goo, Kim Ji-Won

Hayranları tarafından DOTS olarak bilinen, hayat kurtarmak için savaşan doktor Kang Mo-Yeon ile savaşlarında başkalarının ölümüyle hayat kurtaran Yüzbaşı Yoo Shi-Jin’in aşk hikayesini izliyoruz.

Senaryo sadece romantizmle sınırlı değil;  hafif dokunuşlar var. Hatta çok yönlü diyebiliriz. Dizi 2016 KBS Drama ÖdüllerindeEn İyi Senaryo Ödülü”ne layık görülmüş.

Küresel sorunları ve görünüşte basit insani işleri ele alıyor. Bölümler ilerledikçe derinlere iniyor. Bizi düşüncelere iten sahneleri var.

Etnik köken, din veya milliyetten bağımsız olarak kaosun ortasında dayanışmayı görüyoruz. Sevdiğiniz birinin veya bir şeyin lehine zorlukların üstesinden nasıl gelindiği, bir mesleğin yeminlerine saygı duymayı ve  vatanseverliğin ne olduğunu öğreniyoruz.

Dizimizin başrol çifti  çok sevimliler. Yüzbaşı Song Joong Ki ile partneri doktor Kang Mo Yeon’u Song Hye Kyo canlandırıyor. Her ikisini de çok beğenirim. Ama beni şaşırtan, diğer çift Ji Won ve Jin Goo idi. Aşk hikayeleri daha çok etkileyiciydi. Aşklarına verdikleri mücadele benim nazarımda onları daha etkin kıldı.

Dizi çekimlerinin belli bir kısmı Ege’nin güzide ülkelerinden biri olan Yunanistan’da gerçekleşmiş.

Uruk ülkesindeki askerlerin askeri kampını gösteren sahneler, Gangwon Eyaleti, Taebaek kentindeki terk edilmiş kömür madeninde;

Shi-Jin ve Mo-Yeon arasındaki aşkın filizlenmeye başladığı yer Yunanistan’ın Zakynthos kıyılarında yer alan Navagio Plajında,

Uruk’un askeri kamp yerinin bir kısmı  Yunanistan’da Zakynthos adasında Dağı Skopos tepesindeki  Panagia Skopiotissa Manastırı’nda çekilmiş.

DOTS’ta öne çıkan bir diğer yerler ise Yunan adası da Limni, liman kenti Myrina ile bir dağ kasabası olan Arachova’dır.

Konusu:

Yüzbaşı Yoo Shi Jin, Alfa Takımı lideri  veya Big Boss da diyebiliriz. Kang Mo Yeon, Haesung Hastanesinde cerrah olarak çalışan güzel ve iddialı bir kadındır. Yoo Shi Jin, yardıma ihtiyacı olan herkesi ve üstlerinin emrine aykırı olsa bile ülkesini korumaya önem veren bir askerdir. Yüzbaşı Yoo Shi-Jin, Afganistan Pakitan Sınırı BM batış gücü kampına görevli olarak gider.

Gadamak bölgesinde İki BM çalışanının Taliban tarafından kaçırılmasıyla rehineleri kurtarma operasyonunda görev alır. Üstün bir başarı sağlayarak rehineleri kurtarır.

Uruk gönüllüleri projesine seçilen doktor ile yüzbaşının yolları kesişir. Kang Mo Yeon’un, Yoo Shi Jin ile karşılaştığında hayatı sonsuza dek değişir .Bu arada diğer yolları kesişen diğer çift de Jin Goo ile Kim Ji Won’dur.

Alfa Takımından Wolf kod adlı  Jin Goo ile  orduda doktor olarak görev yapan general kızı Kim Ji Won arasında duygusal bir ilişki başlar.

Savaş zamanında bir araya gelen çiftlerin karşılaştıkları olaylara verdikleri mücadeleler nelerdir?

Yorumu:

Oyunculuk mükemmeldi. Her bir oyuncu çok iyi iş çıkardı. Üstelik yardımcı oyunları da oldukça başarılı buldum. Her sahnede romantik, hüzünlü veya mutlu bir atmosfer yaratmak için uygun müzikler seçilmişti.

Dizi 10. bölümle beraber heyecanlı bir hal alıyor. Özellikle virüs konusunun  işlenmesi, DSÖ, maskeler, aşılar bu günlerde aşikar olduğumuz konuları izliyoruz.

Görevi millete hizmet etmek olan askerler, görevi hayat kurtarmak olan doktorlar. Sonuçta istismar ve koşulların kurbanı olan sıradan insanlar. Vatanlarına o kadar hasretler ki kargo paketlerini Kore kokuyor diye koklamaları insanın içini sızlatıyor. Ameliyat esnasında doktorların yaşadığı zor anları da dehşetle izliyorsunuz.

Uzun zamandır izlemek isteyip bir türlü izleyemediğim bu diziyi keşke daha önceden izleseydim dedim. Crash Landing On You‘dan sonra en beğendiğim romantik dizi oldu.

Savaş ve afet sahnelerinde yüreğiniz burkulurken, romantik anların yaşandığı deniz sahnelerinde içiniz ısınıyor. Sonuçta çok keyif alıyorsunuz. Benim gibi izlemeyenlere şiddetle tavsiyemdir.

Yazan : Stella Shin

Descendants of the Sun Hakkında Bilgiler:

Yönetmen: Lee Eung-Bok, Yoon Jong-Sun, Baek Sang-Hoon
Senarist: Kim Eun-Sook, Kim Won-Suk
Yapımcı: Bae Kyung-Soo, Ham Young-Hoon, Yoo Jong-Seon, Park Woo-Ram
Yayıncı: KBS2
imdb: 8.5
Bölüm Sayısı: 16
Yapım Yılı: 2015 – 2016
Yayın Tarihi: 24 Şubat 2016 – 14 Nisan 2016
Yayın Günleri ve Saati: Çarşamba & Perşembe – 21:55
Dili: Korece
Ülke: Güney Kore


Merhaba, bizi Instagramda takip etmeyi unutmayın: @koredizi_askina