kingdom-dizi-posteriKingdom 1 Konusu ve Yorumu

Kingdom 1 | 킹덤 1
Tür: Tarih, Aksiyon, Gerilim, Fantastik
Oyuncular: Ju Ji-Hoon, Bae Doo-Na, Ryoo Seung-Ryong,  Kim Hye-Jun

Dizi, Kim Eun-Hee ve Yang Kyung-Il tarafından kaleme alınan ve 2014 yılında yayımlanmış olan “Land of the God” adlı bir webtoon’a dayanır. “Kingdom” serisinin 1. sezonu ve tarihi dönem  k-drama olarak karşımızda.  Özellikle siyasi yozlaşma ile iktidar ve salgın hastalık mücadelelerini, heyecan ve vahşetle bir araya getiriyor. Ancak ana oyuncu kadrosu oldukça sevimli karakterlerden oluşuyor.

Dizinin Karakterleri : 

Ju Ji Hoon, cariyeden olma gayrimeşru çocuk olan Velihat Prens Chang rolünde yer alıyor. Sıradan insanların içinde bulunduğu kötü durumu ve  muameleyi anlamaya çalışırken siyasi kargaşaya karışır. Koruması Mu Yeong’un yardımıyla Kraliçeyi devirmek için komplo kurar.

Kim Hye Joon  kraliçe rolünde oldukça soğuk ve sevimsiz bir karakteri canlandırıyor.

Kim Sang Ho velihat prensle gezen yaşlı adam Mu Yeong rolüyle oldukça başarılı.

Bae Doo Na, Dongnae’de bulunan Jiyulheon kliniğinde şifalı otlar, ilaç konusunda uzmanlaşmış ve bilinmeyen salgının tedavisini bulmaya çalışan, düşünceli, kibar Seo Bi’yi canlandırdı. Hatta bence dizinin kahramanıydı.

Ayrıca Prens Chang ve Seo Bi’in sıradan insanlarla sempatiyle yaklaşarak onlarla  konuşmaları dizinin güzel yanlarından biriydi.

Kim Sung Gyu, ukala tavırlarıyla sevimsiz Young Shin rolünde yer alıyor. Kraliçe gibi onu da sevemedim.

Konusu: 

Joseon  Kralı çiçek hastalığına yakalanır ve  öldüğüne dair söylentiler başlar. Hamile Kraliçe ve Baş Devlet Konsey Üyesi  olan babası, Kral’ın durumunu sorgulayan Veliaht Prens’i hain ilan ederler. Veliaht Prens ve muhafızı Mu Yeong, babasını tedavi eden son doktor olan Lee Seung Hui’yi bulmak için yola çıkarlar . Ama sadece doktorun asistanı Seo Bi ve gizemli bir adam olan Young Shin’u korkunç bir hastalıkla boğuşan bir köyde bulurlar.

Yorumu: 

Hanyangda ve Jiyulheon’da olanların sebebi gerçekten DİRİLİŞ ÇİÇEĞİ mi?

Jiyulheon’da ilaç deposunda bulunan Dr. Lee nin defterinde her şey yazıyor. Çiçek bulunursa hastalığın tedavisinin de bulunacağını söylemiş. Çiçek hastalığı tedavisinde en iyi olan ne acaba?

Dizinin gizemini bu sorularla çözmeye başlıyorsunuz.

Dönem dizisi, siyasi çatışma, aksiyon ve gerilim sevenler; Kingdom’u izlemeye başlayabilirsiniz . Dizinin geneli tehlikeli bir salgın hastalık ve taht kavgaları üzerine kurgulanmış.  Ölüler, yeniden dirilmeleri, kan ve hastalık sahneleri gerçekten dehşet bir şekilde izleyiciye yaşatılıyor. İnsanların yemek gördüklerinde yüzlerinde oluşan şaşkın ifadeler iç burkan cinsten. Bunun yanında izlerken sizi büyüleyecek Güney Kore tabiatı ve Joseon dönemi mimarisini yansıtan çatılar kesinlikle dikkate şayan.

Walking Dead, Game of Thrones veya Train to Busan gibi dizileri izleyenler için ideal bir dizi diyebilirim. Üstelik zombi gerilimlerini seviyorsanız eğlenceli bile gelebilir. Ama herkesin izleyeceği türden bir dizi değil.

Sonuç olarak söyleyebilirim ki prodüksiyonu harika, sinematografisi güzel ve oyunculukların  iyi olduğu bu diziyi tarihi dönem ve zombi gerilimleri severlere  tavsiye edebilirim.

Kingdom 1 Hakkında Bilgiler:

Yönetmen: Kim Sung-Hoon
Senarist: Kim Eun-Hee (webtoon & senaryo), Yang Kyung-Il (webtoon)
Yapımcı: –
Yayıncı: Netflix
imdb: 8.6
Bölüm Sayısı: 6
Sezon: 1
Yapım Yılı: 2017 – 2019
Yayın Tarihi: 25 Ocak 2019
Yayın Günleri ve Saati: Cuma
Dili: Korece
Ülke: Güney Kore

 


Merhaba, bizi Instagramda takip etmeyi unutmayın: @koredizi_askina