the-school-nurse-file-konusu-posteri

The School Nurse Files Konusu ve Yorumu

The School Nurse Files | Nurse Teacher An Eun-Young | 보건교사 안은영
Tür: Komedi, Fantastik/Bilim Kurgu
Oyuncular: Nam Joo-Hyuk, Jung Yu-Mi

Fantastik ve komedi türünde 6 bölümden oluşan kısacık dizimiz Chungse-Rang’ın 2015 yılı ödüllü romanına dayanan The School Nurse File adlı eserinden uyarlamadır. Üstelik izleyemeye başlayınca bir çabucak biten cinsten.  Alışageldiğimiz kore dizileri formatından uzak, bölüm süreleri de 50’şer dakikadan oluşuyor. İlk bölüm çok garip geldi. Devam edip etmemekte tereddüt ederken kendimi diziyi bitirmiş buldum.  Özellikle tuhaflıktan hoşlanıyorsanız, tüm hikayenin tadını çıkarabilirsiniz.

Kuşkusuz, diziye olan ilgimin kaynağı Nam Joo Hyuk’du. Jung Yoo Mi‘nin oyuncu listesinde olması ekstra bir artıydı. Elbette ikisinin de mükemmel bir performans sergilemesi sürpriz değil. Jung Yoo Mi, tuhaf ama duygusal başrolde mükemmeldi ve Nam Joo Hyuk’un yumuşak ve gerçek bir yardımcıyı canlandırması da aynı derecede eğlenceliydi.

Sonuçta öğrencilerini korumak için her türlü fedarlığı yapan hemşire An Eun Young rolündeki Jung Yu-Mi ile Çince Harfler Öğretmeni Hong In Pyo rolündeki Nam Joo-Hyuk iyi bir ikili olmuşlar.

Konu:

Doğasında  doğuştan insanlara yardım etmek olan An Eun Young, hemşirelik mesleğini seçer ve bir  okulda çalışmaya başlar. Okul 1976 yılında kız okulu olarak kurulmuş  ve daha sonra karmaya dönmüştür.

Hemşire  An Eun Young, öğrecilerde bazı rahatsızlıklara rastlayınca okulun bodrumunu kontrol etmek ister. Bu esnada ona Hang In Pyo eşlik eder. Hang In-Pyo okulun kurucusunun torunu ve bu okuldan mezun Çince Harfler Öğretmenidir.

Bodrumda Ap Ji Taşını bulurlar.   Hang In Pyo  taşı yerinden kaldırınca öğrenciler teker teker yere serilmeye başlarlar. Ap Ji Taşındaki, Ji’nin anlamı gölet demektir.  Gölet eski zamanlardan beri sevgililerini yitiren gençlerin kendilerini attıkları yerdir. Zamanla cesetlerin atılıp balıklara yem olması ve balıkların canavara dönüşmesi  yüzünden gölet dondurulmuştur.

Ama şimdi taşın kalkmasıyla ortaya çıkan canavar ile öğrencilerin serüveni başlar.

Bodrumun tek anahtarı kimin elinde?

Bodrumu temizleyen Ilgwang Sterilizasyon kim?

Yorum:

Dizinin oldukça ilginç bir senaryosu vardı. Ancak tuhaflığın altında pek çok beklenmedik derinlik ve gerçekten dokunaklı anlar içeriyordu.

Bölümler ilerledikçe, okul tarihinin daha  gizemli olduğunu gördük. Ayrıca okul hemşiresinin yavaş yavaş gerçek sorumluluğu arttı. Ona yardım konusunda  esas olan Çince öğretmeni  ile bir lisede kısa bir macera olarak şekillendi.

Kısa bir dizi olduğu için “hikayeyi yeterince iyi bitirmek için yeterli zaman yok gibi”  düşündüm. Fakat güzel bir kapanış yaptı.

Ana başroller güzeldi. Nam Joo-hyuk’u, öğretmen rolüne şaşırtıcı derecede iyi uymuş. Jung Yu-mi çok karizmatikti ve sevimliydi. Tuhaf okul hemşiresine çok yakışmıştı.

Dizi izlerken okulun  binası, bulunduğu çevreye ve tabiatına hayran kaldım. Özellikle okul bahçesinde dolaşan kazlar çok sevimliydiler. Dizinin müziği de kulağıma hoş geldi.

Büyükbabanın torununa vasiyeti de beğendim. Belki bir kişiye bırakılacak en güzel miras.

“Gülmek şans getirir”

Bu arada bilgisayar grafikleri o kadar iyi yapılmış ki, ortaya çıkan ürkütücülük  rahatsız edici olabilir. Ben uyarımı yaptım. Neticede herkesin izleyebileceği bir dizi değil. Hayaletler, canavarlar, pelteler.

“Salyangozların arkalarında bıraktığı sümük izleri gibi peltelerde insanların arzularının izleri”

Pelteler duygudan beslenir ve kim bilir oraya nasıl gittiler ?

Sonuç olarak, benim gibi fantastik dizi severler kaçırmasın.

Not: Romanın geldiği bir veya iki bölümün çevirisinin olduğu linki aşağıda sizlerle paylaşıyorum.

https://koreanliteraturenow.com/fiction/excerpts/chung-serang-school-nurse-ahn-eun-young

Yazan : Stella Shin

The School Nurse Files Hakkında Bilgiler:

Yönetmen: Lee Kyoung-Mi
Senarist: Jung Se-Rang (roman & senaryo)
Yapım Şirketi: Oh! Boy Project, KeyEast Entertainment
Yayıncı: Netflix
imdb: 6.4
Bölüm Sayısı: 6
Yapım Yılı: 2018 – 2020
Yayın Tarihi: 25 Eylül 2020
Yayın Günleri ve Saati: Cuma
Dili: Korece
Ülke: Güney Kore


Merhaba, bizi Instagramda takip etmeyi unutmayın: @koredizi_askina