Alice Konusu ve Yorumu

Alice | 앨리스
Tür: Dram, Aksiyon, Gizem, Fantastik/Bilimkurgu
Oyuncular: Joo Won, Kim Hee-Sun, Kwak Si-Yang, Choi Won-Young, Lee Da-In

Fizik sevenler ekran başına ! Bu dizi tam sizlere göre.  Özellikle ara ara fizik bilgilerinin yer aldığı dizide “Acaba Zaman Yolculuğu mümkün mü?” sorusunun cevabını ararken buluyoruz kendimizi.

Hawking ‘Kronoloji Projeksiyon Varsayımı‘ adlı hipotezi yoluyla zaman yolculuğunun mümkün olmadığını kanıtladı. Ama negatif enerji varsa zaman yolculuğu mümkün olmalı.

Bu durumun destekçi, 1930 yılında Paul Dirac tarafından öngörülen ‘Dirac Denizi Denklemi‘dir. Düzensiz negatif enerjili kuantum durumlarını açıklamak için ortaya atılmıştır. Negatif enerjiye sahip parçacıkların yer aldığı sonsuz bir denizi ifade eden teorik bir vakum modelidir.

Yine kuantum fiziğiyle ilgili hakkında çok tartışma  olan düşünce deneyi  Schrödinger’in kedisi de dizide epeyce yer almaktadır.

İnsanların başka bir zamana ve paralel dünyaya seyahat etmelerinin bir yolu ve geçmişin yaralarını iyileştirmek için kurulan Alice organizasyonu ile geçmiş ve gelecek arasında bir gezintiye çıkıyorsunuz. Özellikle gezginlerin sonunu öngören “Kehanet Kitabının” keşfiyle gelişen senaryo sizi ekrana bağlıyor.  Kehanet kitabı önemini, zaman yolculuğunun sonunu yazmasından alıyor. Zaman yolculuğunu zamanı özgürce kontrol edebilen kişi durduracak  vurgusu pek çok bölümde yineleniyor. “Birinin geleceği bir başkasının geçmişidir” sözünü de hafızalarımıza kazıyor.

Konusu:

Meşhur fizikçi Dr. Jang Dong-Sik kızının gözleri önünde öldürülür. Genç adamın küçük kızı tedavi görmeye başlar. Bu arada  Kehanet Kitabı da kaybolmuştur. Kehanat Kitabı’nın ilk cümlesi ;  “ zamanın kapısı açılırken doğan çocuk, nihayetinde zamanı kontrol edebilecek” tir.

Annesinin katilini bulmak için dedektif olan Aleksitimi (aleksitimi:  duygu ve düşünceleri sözel yada sembolle ifade edememek, duygu sağırlığı) hastası Park Seon Yeong ile çocuk yaşta yetimhaneye gönderilen Fizikçi Yoon Tae-i’nin kaderleri  kesişecektir. Yetimhanede yaşadığı dönemde,  bu küçük kız çocuğu zamanda yolculuk yaparak 5 yaşına dönmeyi amaçlamıştır. Ve bu amacını gerçekleştirmek için bilim insanı olur.

Babasız büyüyen Seon Yeong, Dedektif Bay Ko’yu babası gibi görmektedir. Bay Ko genç adamdan Kehanet Kitabının son sayfasını bulmasını ister.

Yorumu:

Her şeyden önce, zamanda yolculuk dramalarını seviyorsanız, bu dizi sizin için iyi bir seçenek olabilir.

Üstelik dizi her bölümde güzel alıntılarla açılışlar yaptı. Bunlardan biri ve benim  en çok beğendiğim Thomas Wilson’un söylediği   “Kaderde tesadüf yoktur. İnsanlar kendi yarattıkları kaderle bir gün elbet yüzleşir” sözüydü.

Ayrıca Joo Won ve Kim Hee Sun‘ın oyunculukları ve müzik de gayet güzeldi.

“Mekan Hayattır” sözünü zihinlerimize yerleştiren Fizikçi Yoon Tae-i  ve Alice ile “Zaman Yolculuğuna” hazırsanız !

İyi seyirler…

Yazan : Stella Shin

Alice Hakkında Bilgiler:

Yönetmen: Baek Soo-Chan
Senarist: Kim Kyu-Won, Kang Chul-Kyu, Kim Ga-Young
Yapım Şirketi: Studio S
Yayıncı: SBS
imdb: 7.7
Bölüm Sayısı: 16
Yapım Yılı: 2019 – 2020
Yayın Tarihi: 28 Ağustos 2020 – 24 Ekim 2020
Yayın Günleri ve Saati: Cuma & Cumartesi – 22:00
Dili: Korece
Ülke: Güney Kore


Merhaba, bizi Instagramda takip etmeyi unutmayın: @koredizi_askina